دعــاي سـيـد الاستـغـفـار و فضـيـلت آن ...

در این بخش شعر و نوشته های ادبی مختلف قرار دارد

مديران انجمن: tarannom, CafeWeb, Dabir, Noha, bahar, Modir-Farhangi

دعــاي سـيـد الاستـغـفـار و فضـيـلت آن ...

پستتوسط Ramin » يکشنبه مرداد ماه 30, 1390 4:11 pm

« دعــاي سـيـد الاستـغـفـار و فضـيـلت آن »

از رسول اکرم (ص) دعاهای بسیاری در کتب حدیث نقل شده است یکی از این دعاها دعای سید الاستغفار است در اهمیت آن

همین بس که پیامبر (ص) فرمودند:

هر مسلماني كه صبح يك مــرتبه اين دعــا را با يــقـيـن كامل و از صدق دل بخواند و قبل از شب مرگ او فرا رسـد او وارد بهـشت ميگردد ،

همين طور اگر مسلماني شب اين دعا را با يقين كامل بخـــواند و قبل از فـــرا رسيـــدن صبح وفات كند او داخل بهشت مي شود ...

از حضرت شداد بن اوس ‹رض› روايت شده كه پيامبراسلام ‹ص› ارشاد فرمودند :

سيد الاستغفار ( والاترين استغفار ) اينست كه آدمي به بارگاه الله ‹ج› چنين اظهار بدارد :

«  اَللّهمَّ اَنتَ رَبّّّّي لاَ اِلّهَ اِلا اَنتَ خَلَقتنِي واَنَا عَبدُكَ وَاَنَا عَلي عَهدِكَ وَ وَعدِكَ مَا استََطعَتُ ، اَعُوُذ

بِكَ مِن شَر مَا صَنَعتُ وَ اَبوءُ لَكَ بِِنِعمَتِكَ عَليََّ وَ اَبُوءُ بِذَنِبيِ فَاغفِرلِي فَاِنَّهُ لايَغفِرُ الُذُنوب اِلا اَنت  »

[به روایت امام بخاری و ترمذی و نسائی]

ترجمه : « اي الله ! پروردگار من تو هستي ، نيست معبودي بجز تو ، مرا آفريدي و من بنده تـو هستــم و تا مــي تــوانم  بر عـهــد و پيمان تو هستم

به تو پناه مي آورم از بدي اعمالم ، اعـتــراف مي كنم به نــعـمــت هاي كه بر مـــن عـنايــت فرموده اي و به  گناهـم اعــتــراف مي كـنم ،

پس مـرا بـيامــرز چون جــز تــو كــسـي گــنــاهــان را نمي آمرزد »

پس برادر و خواهر مسلمان بر ماست که به پیروی از آن یگانه منجی، سیره ایشان را ادامه دهیم تا از زمره دوستداران آن حضرت باشیم.

امید آنکه همه ما آن را حفظ کرده و با اخلاص آن را به امید اجابت بخوانیم...
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط Ramin در يکشنبه مرداد ماه 30, 1390 11:40 pm .

برای نویسنده این مطلب Ramin تشکر کننده ها: 2
bahar (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), kazari (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 14.29%

نماد کاربر
Ramin
کاربر طلایی
کاربر طلایی

تاريخ عضويت: شنبه مرداد ماه 22, 1390 11:30 pm
تشکر کرده: 945 بار
تشکر شده: 1633 بار
امتياز: 2940

پستتوسط Ramin » يکشنبه مرداد ماه 30, 1390 11:22 pm

« فضیلت استغفار »

حضرت مولانا محمد منظور نعماني‹رح› دركتاب ( اسلام چيست /ص/ 152 ) مي فرمايد: كه در حديثي آمده كه،

پیامبر ‹ص› فرمودند: ( بشارت باد كسي را كه استغفار در اعمالنامه اش بسيار باشد ) ...

و درحديث ديگري آمده است كه: ( هربنده اي كه استغفار را لازم بگيرد ‹ يعني هميشه و در هر وقت از خداوند ‹ج› مغفرت

گناهان خود را خواسته برود › الله تبارك و تعالي او را از هر مشكل و سخـتـي نجات ميدهد و پريشاني او را دور مي سازد

و او را ( از خزانه هاي غيب خود ) چـنان رزق و روزي عطا مي فرمايد كه بنده گمان آنرا نيز ندارد ) ...

به قول کاربر عزیز [ Noha ] : *یک روز قبل از آنکه بمیری توبه کن و چون نمی دانی چه وقت می میری همیشه تائب باش.*

ما رو هم در دعای خیرتان فراموش نکنید، اجرکم عندالله ...
وَمَن يَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ ...
نماد کاربر
Ramin
کاربر طلایی
کاربر طلایی

پستتوسط mehr » دوشنبه مرداد ماه 31, 1390 2:51 pm

آیا لایق استغفارم؟

الهی در دلم غمی دارم بزرگ و بر دیدگانم نگاهی پر از حسرت و اندوه،مرددم که آیا ناله و گریه و طلب بخشش به درگاهت پذیرفتنی است؟!

آیا لایق استغفارم؟!اما تا شنیده ام بخشنده ای ، تا دیده ام بزرگ و مهربانی و تا آنجا که نظاره گر بوده ام وقتی در برابر بی  کرانه هایت طلبی داشتم با سخاوت اجابت نمودی ،مرا بخشیدی و با نور قدرتت و با تلالو بصیرتت دستانم را فشردی و مرا نظاره گر بودی و دیدی.

در اعتکاف دل بساط عشق را برایت گستراندم به امید نیم نگاهی از جانب تو ،به این خیال که مرا نیز نظری اندازی و گوشه چشمی نمایی..به درگاهت گریستم.

الهی چون مریمی که روزه سکوت گرفت و قدرتت را دید،حقیری چون من در حسرت صبری مریمی و سکوتی چون آن بزرگ برای دیدن توانایی های توست.

معبودا به تو پناه می برم واز تو کمک می خواهم تا ایستادگی در برابر ظلم را برایم سهل و آسان گردانی،تا صبر وشکیبایی در برابر مشکلات را برایم میسر گردانی و توانایی ام را در مقابله با آن  بالا بری.
"اللّهم انّا نسالک عیش السعداء و موت الشهداء و مرافقه الانبیاء و النصر علی الاعداء"
mehr
کاربر طلایی
کاربر طلایی

تاريخ عضويت: دوشنبه فروردين ماه 8, 1390 11:30 pm
تشکر کرده: 1274 بار
تشکر شده: 1137 بار
امتياز: 1630

پستتوسط Ramin » چهارشنبه شهريور ماه 2, 1390 11:42 am

الهی ...

من نه آنم که زفیض نگهت چشم بپوشم،

نه تو آنی که گدا را ننوازی به نگاهی،

در اگر باز نگردد نروم باز به جایی،

پشت دیوار نشینم چو گدا بر سر راهی،

کس به غیر از تو نخواهم چه بخواهی چه نخواهی،

باز کن در که جز این خانه مرا نیست پناهی ...
وَمَن يَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ ...

برای نویسنده این مطلب Ramin تشکر کننده ها:
bahar (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 7.14%

نماد کاربر
Ramin
کاربر طلایی
کاربر طلایی

بازگشت به شعر و نوشته های ادبی

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان