ذوالحجه

در این بخش مقالات در زمینه دینی قرار داده می شود

مديران انجمن: CafeWeb, Dabir, Noha, bahar

ذوالحجه

پستتوسط ommoez » دوشنبه آبان ماه 9, 1390 6:17 pm

لبيك اللهم لبيك،
لبيك لا شريك لك لبيك،
ان الحمدوالنعمة لك والملك،
لاشريك لك

این از فضل و منت الله تبارک و تعالی است که برای بندگان صــــالحش فصل هایی که در آن عمل نیک و  دراز مدت وجود دارد تعیین می کند یکی از بهترینِ این فصل ها روزهای دهگانه ذی الحجه است که الله سبحانه و تعالی به ان قسم یاد کرده است و الله متعال فقط به چیزهای با عظمت قسم یاد میکند و الله سبحانه و تعالی این ایام را برترین ایام دنیا قرار داده است .

و به فضیلت این ده روز در بعضی از آیات قرآن، از جمله آیه اشاره شده است:

وَأَذِّن فِي النَّاسِ بِالْحَجِّ يَأْتُوكَ رِجَالًا وَعَلَىٰ كُلِّ ضَامِرٍ يَأْتِينَ مِن كُلِّ فَجٍّ عَمِيقٍ لِّيَشْهَدُوا مَنَافِعَ لَهُمْ وَيَذْكُرُوا اسْمَ اللَّـهِ فِي أَيَّامٍ مَّعْلُومَاتٍ (الحج ایات 27.28)
...
{وَالْفَجْرِ* وَلَيَالٍ عَشْرٍ * وَالشَّفْعِ وَالْوَتْرِ } [الفجر1-3]
{مَنْ جَاءَ بِالْحَسَنَةِ فَلَهُ عَشْرُ أَمْثَالِهَا } [الأنعام: 160]

در سنت پیامبر :

ده روز ذی الحجه در برخی احادیث رسول الله  صلی الله علیه و سلم:

حدیث اول: ابن عباس – رضي الله عنهما از رسول الله صلی الله علیه وسلم روایت می کند:
ما من أيامٍ العمل الصالح فيها أحبُّ إلى الله من هذه الأيامِ ( يعني أيامَ العشر ) . قالوا : يا رسول الله ، ولا الجهادُ  في سبيل الله ؟ قال : ولا الجهادُ في سبيل الله إلا رجلٌ خرج بنفسه وماله فلم يرجعْ من ذلك بشيء " ( أبو داود ، الحديث رقم 2438 ، ص 370 ) .
عمل صالح در این ایام در نزد خداوند متعال از هر عبادتی در وقت‌های دیگر، ارزشمند تر است. سؤال شد: حتی از جهاد در راه خدا؟ فرمود : جهاد در راه خدا نیز اینگونه است مگر شخصی باجان و مال خویش رفته و هیچ کدام از آنها باز نگردد.

حدیث دوم:
جابرٍ رضي الله عنه از النبي صلى الله عليه وسلم روایت می کند:
إن العشرَ عشرُ الأضحى ،والوترُ يوم عرفة ، والشفع يوم النحر "( رواه أحمد ، ج 3 ، الحديث رقم 14551 ، ص 327 ).
منظور از عشر در قرآن ده روز ماه ذي‌الحجه مي‌باشد، و وتر يعني روز عرفه، و الشفع يعني روز عيد و قرباني کردن.

حدیث سوم:
عايشة – رضي الله عنها – از رسول الله روایت می کند:
  «ما من يومٍ أکثر من أن يعتق الله فيه عبداً من النار من يوم عرفة، وإنه ليدنو يباهي بهم الملائکة. فيقول: أراد هؤلاء؟».
عايشة صديقه – رضي‌الله عنها – مي‌گويد: پيامبر مي‌فرمايد : هيچ روزي خداوند بيشتر از روز عرفه بندگان خود را از آتش جهنم آزاد نمي‌کند، و نزديک مي‌شود سپس ملائکه به آنها مباهات و افتخار مي‌نمايند و مي‌گويند آيا اينها اراده کرده کنندگانند؟

✿ღکلبه احزان شود روزی گلستان غم مخورღ✿
http://laatahzan.blogfa.com/

برای نویسنده این مطلب ommoez تشکر کننده ها: 4
CafeWeb (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), ModireTalar (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), saye (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), هدیه (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 28.57%

نماد کاربر
ommoez
کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال

تاريخ عضويت: چهارشنبه مهر ماه 12, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 8 بار
تشکر شده: 67 بار
امتياز: 30

بازگشت به مقالات متنوع دینی

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 5 مهمان