پاوه...شهر هزار ماسوله

مديران انجمن: avin, CafeWeb, Dabir, Noha, bahar, Modir-Kurdi

پاوه...شهر هزار ماسوله

پستتوسط avin » چهارشنبه آذر ماه 2, 1390 10:58 pm

پاوه (به کردی: پاوه‌) یکی از شهرهای شمالی استان کرمانشاه و مرکز شهرستان پاوه است که در مجاورت مرز ایران-عراق قرار دارد. به دلیل ساختار

پلکانی، این شهر ملقب به شهر هزارماسوله‌است. از شهرهای نزدیک به پاوه می‌توان شهرهای جوانرود، روانسر و مریوان را نام برد.

منطقه‌ای که پاوه در آن واقع است بسیار خوش آب و هوا است و در کنار کوهستان اورامانات قرار گرفته‌است.

ساکنین این شهر کرد بوده و به دو گویش هورامی و سورانی (جافی) تکلم می‌کنند. هورامی‌ها بومیان اصلی شهر بوده و به گویش هورامی تکلم می‌کنند

که به عقیده برخی خود یکی از گویش‌های زبان کردی است.[۲] جاف‌ها عموماً در روستاهای اطراف شهر پاوه زندگی می‌کنند که در سالهای اخیر تعداد

زیادی از آنها به شهر پاوه مهاجرت کرده‌اند. شهر پاوه همکنون در اثر توسعه شهری به روستاهای اطراف خود شامل دوریسان، چورژی، نوسمه، بندره و

نوریاب متصل شده‌است. اگرچه روستاهای نامبرده به صورت رسمی در محدوده شهرداری پاوه قرار ندارند.

وجه تسمیه

مردم پاوه وجه تسمیه پاوه را از نام پاو سردار یزدگرد سوم می دانند، این سردار مورد احترام مردم اهالی قرار گرفت و بعدها به خاطر تجلیل این ناحیه پاوه

نامیده شد. پس از اسلام فاوج نام گرفت سپس به پاوه تغییر نام یافت.[۳]

جاذبه‌ها

کوه شاهو و غارهای قوری‌قلعه و غار کاوات از جاذبه‌های طبیعی این منطقه هستند. از زیارتگاه‌های پاوه می‌توان به آرامگاههای سید (سید عبیدالله یا کوسه هجیج) برادر امام رضا و سلطان اسحاق که از اماکن مذهبی پیروان دین یارسان است اشاره کرد. از جاذبه‌های دیگر شهر پاوه می‌توان به کوه آتشگاه (آتشکده) اشاره نمود که جایگاه زیارت زرتشتیان بوده و به مدت ۸۰۰ سال آتش آن روشن بوده‌است. این شهر در میان دو کوه به اسم شاهو و آتشگاه بنا شده‌است.

مشاهیر

میرزا عبدالقادر پاوه ای

میرزا شفیع پاوه ای

ملا صلاح الدین پاوه ای

شیخ نصرالدین خالصی

جهان آراء خانم پاوه ای

سید بهاء شمس قریشی

حاجی ماموستا ضیائی پاوه

اطلاعات کلی
نام رسمی: پاوه
کشور: ایران  
استان: کرمانشاه
شهرستان: پاوه

بخش: مرکزی

نام‌های قدیمی: پاو، فاوج

سال شهرشدن: ۱۳۴۰

مردم

جمعیت: ۲۲۱۵۷

زبان‌های گفتاری: کردی(گویش اورامی)[۱]

مذهب: سنی[۱]

جغرافیای طبیعی

ارتفاع از سطح دریا: ۱۴۶۳ متر

اطلاعات شهری

پیش‌شماره تلفنی: ۰۸۳۲

وب‌گاه: شهرداری پاوه

منبع:

عضويت  / ورود

در روزگاری که خنده ی مردم از زمین خوردن توست ، برخیز تا بگریند...
نماد کاربر
avin
مدیر انجمن
مدیر انجمن

تاريخ عضويت: دوشنبه مرداد ماه 31, 1390 11:30 pm
تشکر کرده: 336 بار
تشکر شده: 531 بار
امتياز: 1820

پستتوسط abdulrahman » چهارشنبه آذر ماه 2, 1390 11:39 pm

با عرض سلام و خسته نباشید به مدیر فعال تالار کوردی...
کاری خوبی رو شروع کردید ...منتظر مطالب بعدیتان هستیم.
راستی با توجه به اینکه پاوه را معرفی کردید چرا از خود شهر پاوه عکسی نگذاشته اید؟
نماد کاربر
abdulrahman
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: چهارشنبه اسفند ماه 24, 1389 12:30 am
تشکر کرده: 390 بار
تشکر شده: 249 بار
امتياز: 830

پستتوسط ModireTalar » پنج شنبه آذر ماه 3, 1390 1:22 pm

سلام،
با تشکر از شما برای انتشار این مطلب،
مطلب خوبی بود فقط در گویش بودن هورامی یا زبان بودن آن و کرد بودن یا غیر کرد بودن هورامی ها آراء و نظرات متفاوتی ارائه شده،
در یک مقاله ای که مطالعه کردم راجب به این بحث چنین نوشته بود که هورامی از زبان فارسی باستان گرفته شده یا همان بوده است و استناد آن هم به کتاب اوستا بود، و همچنین هورامی ها در اصل کرد نبوده اند ولی در اثر همنشینی با کرد زبانان آداب و رسوم آنان را به خود گرفته و در مرور زمان با هم تلفیق شده به گونه ای که خود را کرد دانسته و زبانشان هم به عنوان گویشی از زبان کردی مطرح شده است.
به هر حال هورام زبانان قبلا هرچه بوده اند در حال حاضر با کرد زبانان قابل تفکیک و جدا شدن نیستند و هر دو از یک جزء به حساب می آیند، اما با توجه به ویژگی های زبان شناسی و همچنین غنایی که در  هورامی از لحاظ دستوری،لغات و واژگان و ... وجود دارد بیشتر صاحبنظران آن را به عنوان یک زبان به حساب می آورند.

برای نویسنده این مطلب ModireTalar تشکر کننده ها:
kazari (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 7.14%

نماد کاربر
ModireTalar
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: جمعه اسفند ماه 26, 1389 12:30 am
تشکر کرده: 633 بار
تشکر شده: 275 بار
امتياز: 2640

پستتوسط avin » شنبه آذر ماه 5, 1390 11:11 pm

سلام:
ممنون از لطفتون...

راستش من این مطلب و از وبلاگی که گفتم گرفتم و عکس ها رم از اونجا آوردم....

کاک میلاد:
یعنی هورامی خودش یک زبان جداس؟

ولی به نظر من و با توجه به مطالعاتی که داشتم هورامی از لهجه های زبان کوردیه...یعنی از گویش های زبان کوردیه....

و جزء شاخه های گورانی و زازایی محسوب میشه،
یعنی از شاخه های گورانیه که از ریشه های زبان کوردیه...

من هم در مقاله ای که پارسال برای نشریه دانشگاهمون به نام "هورامان شناسی" نوشتم...به این موضوع که ریشه زبان هورامی به اوستا برمیگرده پرداختم.و
در این مورد که ریشه زبان هورامی به زبان فارسی باستان یا اوستا برمیگردد تقریبا شکی نیست و این قدمت زبان هورامی را نشان میدهد...
و هم چنین بسیاری از کلمات هورامی و اوستایی از یک ریشه گرفته شده اند...

اما من باز هم بر این معتقدم که هورامی از شاخه های زبان کوردیه(البته در این مورد به مطالعات بیشتری احتیاج دارم که مطمئن بشم)
در روزگاری که خنده ی مردم از زمین خوردن توست ، برخیز تا بگریند...
نماد کاربر
avin
مدیر انجمن
مدیر انجمن

تاريخ عضويت: دوشنبه مرداد ماه 31, 1390 11:30 pm
تشکر کرده: 336 بار
تشکر شده: 531 بار
امتياز: 1820

پستتوسط asra » شنبه آذر ماه 5, 1390 11:35 pm

ولاته که م
باش ده زانم تو ، بو من و هه مو لاوه کانی ترت رنجت داوه
دلنیا به ته رکت ناکه م،گومت ناکه م هه تا ماوم....
شاره که م پاوه جه هه ر یاگی وه بوونه هه میشه به پاوه ایی بیه یم مه نازونه و سه ر برز مه کرونه و مواچوو ئه م پاوه ایی نان  
:P  :arrow:
عارفان علم عاشق می شوند* بهترين مردم معلم می شوند* عشق با دانش متمم می شود*  هر که عاشق شد معلم می شود*
نماد کاربر
asra
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: چهارشنبه آذر ماه 1, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 319 بار
تشکر شده: 191 بار
امتياز: 30

پستتوسط Mmm » يکشنبه آذر ماه 5, 1390 12:12 am

نه بــــــــــــــــــابـــــــا!!!! من فقط یک پاوه ای زاده م!
نماد کاربر
Mmm

پستتوسط ModireTalar » يکشنبه آذر ماه 5, 1390 12:58 am

سلامی دوباره،
داد شیما شما ابتدای نظرتون هورامی رو گویش مطرح کردین و در پایان نظرتون بیان کردین که شکی در این نیست که ریشه زبان هورامی فارسی باستان می باشد،پس هورامی باید یا گویش باشد یا زبان؛
اگر گویش باشد باید مصدر آن هم فارسی باستان باشد یا زبان اوستا؛اما شما در مطلب قبلیتان که ریشه زبان کردی رو بیان کردین، کردی رو در مقابل اوستا،بلوچی،پشتو و ... مطرح کردین یعنی اوستا و کردی یکی نیستن و دو زبان متفاوت اند، در ثانی آن قسمت از اوستا که به هورامی نوشته شده شامل لغاتی می باشد که در هیچ زبان دیگری از جمله گویش های مختلف زبان کردی وجود ندارند؛
یکی دیگر از دلایلم که بازهم به زبان بودن هورامی معتقدم این است که: از شوهر عمم(سعدی سپنجی) که پایان نامه ارشدش راجبه زبان هورامی بود راجب به زبان بودن یا گویش بودن هورامی پرسیدم و کاک سعدی هم گفت که هورامی زبان است نه گویش، البته دلایل علمیش فعلا یادم نیست،
اگر لازم بود و توانستم مقالاتی رو که قبلا مطالعه نمودم برای روشنی مطلب در اینجا مطرح می نمایم.
من ابتدای نظرم گفتم که نظرات و آراء متفاوتی ارائه شده یعنی دیدگاه شما هم با توجه به دیدگاه بعضی از صاحبنظران صحیح می باشد.
البته داد شیما بد فهمی ایجاد نشه،منظور خاصی از ارائه این نظراتم ندارم و خدای نکرده از روی تعصب و ... نیست فقط برای روشن شدن مطلب آنها را مطرح نمودم،البته وقتی بحث علمی باشد اینگونه بدفهمی ها هم طبیعتا کم پیش می آید.
نماد کاربر
ModireTalar
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: جمعه اسفند ماه 26, 1389 12:30 am
تشکر کرده: 633 بار
تشکر شده: 275 بار
امتياز: 2640

بازگشت به گشت بابه تێک

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 6 مهمان