تصاویر صحرای عرفات و فضایل روز عرفه

مديران انجمن: CafeWeb, Dabir, Noha, bahar

تصاویر صحرای عرفات و فضایل روز عرفه

پستتوسط ghassam » دوشنبه شهريور ماه 30, 1394 9:38 am

وقوف حجاج در عرفات در روز عرفه

شکّی در این نیست که روز عرفه روز بسیار بزرگی است و یکی از روزهای پرفیض و برکت خداوند می‌باشد و در واقع بزرگترین مجمعی از مجامع خیر و نیکی، ایمان و تقوی و زمان بسیار مهمّی است برای انجام طاعت و عبادت، آری، عرفه روزی است که در آن پندها و ناشناخته‌ها آموخته و شناخته می‌شود، دعاها و خواهشها، تضرع و زاریها به آسمان می‌رود، رحمتها و برکتها فرود می‌آید، گناهان و لغزشها بخشیده می‌شود، امیدها و آرزوها، فروتنیها و پشیمانیها ابراز می‌گردد، بیگمان روز عرفه روزی بسیار بزرگ و مبارک است به طوری که خورشید بر هیچ روزی بزرگتر و بافضیلت‌تر از آن نتابیده است.

بنابراین در حقیقت روز عرفه، چنان مزایای ارزشمند، خصوصیات عظیم، صفات عالی و فضائل بی‌انتهایی را به همراه دارد که برشمردن و احاطه ‌نمودن بر آنها بسیار مشکل بلکه غیرممکن می‌باشد، از همه مهمتر اینکه روز عرفه عید بزرگ را برای امت مسلمان کامل فرمود، چنانکه می‌فرماید:  

… الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دِینَکُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتِی وَرَضِیتُ لَکُمُ الإِسْلاَمَ دِینًا…  (مائده/ ۳)

«امروز (احکام) دین شما را برایتان کامل کردم و نعمت خود را بر شما تکمیل نمودم و اسلام را به عنوان آیین خداپسند (و جاودان) برای شما برگزیدم».

خداوند در این روز خجسته و پربرکت بسیاری از بندگان خود را از آتش دوزخ رها می‌کند و آنان را مورد عفو و بخشش قرار می‌دهد، و با بندگان مؤمنش بر فرشتگان مقرّب و معتبر خود فخر و مباهات می‌ورزد،

چنانکه از امّ‌المؤمنین عایشه رضی الله عنها روایت شده که پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم فرموده است: «ما من یوم أکثر من أن یعتق الله فیه عبداً من النّار من یوم عرفه و إنّه لیدنو ثمّ یباهی بهم الملائکه فیقول: ما أراد هؤلاء؟»
خداوند در روز عرفه، بیشتر از هر روز دیگری بندگان خود را از آتش دوزخ آزاد می‌‌کند، خداوند مهربان در آن روز ـ آنطوری که فقط خودش می‌داند ـ به بندگانش نزدیک می‌شود، آنگاه با حضور آنان بر فرشتگانش فخر می‌ورزد و از روی فخر و مباهات می‌فرماید: اینان چه می‌خواهند؟ (مگر جز خشنودی من، و آمرزش گناهانشان آرزوی دیگری دارند؟!)»

ابن عبدالبرّ می‌گوید: «این روایت دلالت دارد بر اینکه آنان آمرزیده می‌باشند زیرا ممکن نیست که خداوند به کسانی فخر و مباهات ورزد که اهل گناه و خطا باشند مگر بعد از اینکه از تمام گناهان و لغزشهای خود توبه کنند و خالصانه از پیشگاه خداوند طلب آمرزش نمایند،»

همچنین از عبدالله بن عمرو رضی الله عنهما روایت شده که: پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم فرموده است: «إنّ الله تعالی یباهی ملائکته عشیه عرفه بأهل عرفه، یقول: أنظروا إلی عبادی أتونی شعثا غبرا»
بیگمان خداوند متعال در شامگاه روز عرفه به وسیله کسانی که در عرفه (و در صحرای عرفات) حاضر شده‌اند بر فرشتگان فخر می‌ورزد و می‌فرماید: ببینید که بندگانم چگونه با حالت ژولیده و غبارآلود پیش من آمده‌اند.

فضیل بن عیاض در روز عرفه در عرفات ایستاده بود، شامگاه آن روز ناگاه گریه و زاری مردم توجّه او را جلب کرد و گفت:

«آیا به نظر شما اگر همه این افراد پیش کسی بروند و از او یک دانه (مثلاً گندم) بخواهند آیا او این خواسته ناچیز آنان را ردّ خواهد کرد؟ گفتند: خیر، گفت: به خدا قسم آمرزش گناهان نزد پروردگار از دادن یک دانه گندم هم آسانتر است»

بنابراین هر فرد مسلمانی که در این روز خجسته و مبارک خواهان سود بیشتر و طالب فیض و برکت زیادتر می‌باشد، لازم است در پیشگاه پروردگار خویش، با حالت تواضع و فروتنی و عجز و پشیمانی هرچه بیشتر خواستار رحمت و مغفرت ذات کبریایی‌اش شود، و پیوسته بیم خشم و عذاب او را در دل داشته باشد، و از هر گناه و اشتباهی و هرگونه خطا و لغزشی که مرتکب شده است صادقانه و از ته دل توبه کند و خواهان عفو و بخشش شود،

لازم است در این زمان بسیار کوتاه توقفگاه و در این لحظات طلائی و سرنوشت‌ساز آن که ممکن است هر آن زندگی هر مسلمانی دگرگون و عوض شود،

با رفتن به این سو و آن سو، و یا در اثر غفلت و سهل‌انگاری وقت خود را ضایع نکند، و هوشیار باشد با پرت و پلاگفتن و حرفهای بیهوده یا حداقل غیرضروری، این فرصت بزرگ و استثنائی را از دست ندهد، بلکه با کمال تضرّع و فروتنی و با صداقت و خلوص نیّت به مولا و پروردگار خویش روی آورد و هر چه در توان دارد خود را به ذکر و دعا و توبه و استغفار مشغول سازد،

چنانکه از پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم نقل شده که فرموده است: «خیر الدّعاء دعاء یوم عرفه، و خیر ما قلته أنا و النّبیّون من قبلی: لا إله إلاّ اله وحده لا شریک له، له الملک و له الحمد و هو علی کلّ شیء قدیر»
بهترین دعا، دعای روز عرفه است و بهترین گفتاری که من و پیامبران قبل از من گفته‌ایم این گفتار است: «هیچ معبود برحقی جز الله نیست، او تنها و بدون شریک می‌باشد، ملک و فرمانروائی و حمد و ستایش فقط سزاوار اوست، و او بر هر چیزی تواناست».

ای برادر و ای خواهر عزیزم ، آیا اهمیت این روز را می دانی؟

رسول خدا صلی الله علیه و سلم می فرماید: « صيام يوم عرفة إني أحتسب على الله أن يكفر السنة التي قبله والتي بعده » ( روزه روز عرفه ثواب آن را نزد خداوند اينگونه به شمارمی آورم كه كفاره گناهان سال قبل و سال بعدش باشد ) [به روایت مسلم] .

پس همراه با من آن را حساب کن :
روزه ی 12ساعت = مغفرت 24ماه
عزیزم ، دوباره همراه من حسابش کن : یک روز24 ساعت ، پس هر ساعت در روز= مغفرت یک ماه
یعنی هر 60 دقیقه = 60 روز
بنابراین : هردقیقه = یک روز

پس با این حساب آیا عاقلی پیدا می شود که حتی دقیقه ای را در این روز گرانبها از دست دهد، پس چکار می کنی؟

نیم ساعت قبل از اذان صبح به مسجد برو ونیازمندی وعجزت رابه خداوند عرضه کن تا اینکه بر غنیمت شمردن این روز توفیقت داده و حفظت کند.
نیت روزه بکن
نیت اعتکاف کرده وازمسجد تا غروب آفتاب خارج مشو
در ذکر ودعا کوشا باش .

و کتایب القسام و مجاهدان راه حق را نیز از دعاهای خیر خودت بی نسیب مگردان

واینک تصاویری بیشتر از این روز ومکان مبارک و نمایش اقتدار مسلمانان جهان

لا تنسونا من صالح دعاءکم  

لا اله الا الله
محمد رسول الله

برای نویسنده این مطلب ghassam تشکر کننده ها: 2
asmaa (دوشنبه شهريور ماه 30, 1394 12:55 pm), bahar (دوشنبه شهريور ماه 30, 1394 10:44 am)
رتبه: 14.29%

نماد کاربر
ghassam
کاربر فعال
کاربر فعال

تاريخ عضويت: پنج شنبه شهريور ماه 12, 1394 8:33 am
تشکر کرده: 7 بار
تشکر شده: 35 بار
امتياز: 350

Re: تصاویر صحرای عرفات و فضایل روز عرفه

پستتوسط asmaa » دوشنبه شهريور ماه 30, 1394 12:58 pm

جزاک الله خیرا کثیرا
asmaa
کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال

تاريخ عضويت: پنج شنبه مرداد ماه 16, 1393 7:47 pm
تشکر کرده: 117 بار
تشکر شده: 69 بار
امتياز: 690

پستتوسط bahar » دوشنبه شهريور ماه 30, 1394 2:33 pm

بسیار عالی
جزاک الله خیرا 🌹

برای نویسنده این مطلب bahar تشکر کننده ها:
asmaa (دوشنبه شهريور ماه 30, 1394 5:35 pm)
رتبه: 7.14%

نماد کاربر
bahar
مدیر انجمن
مدیر انجمن

تاريخ عضويت: چهارشنبه آذر ماه 15, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 5837 بار
تشکر شده: 5121 بار
امتياز: 33890

پستتوسط yasina » دوشنبه شهريور ماه 30, 1394 6:01 pm

جزاکم الله خیرا....
چهار شنبه روز نهم ذی الحجه روز عرفه است
روزهء یوم عرفه یاد تان نرود. بخشش گناهان یک سال قبل و یک سال آینده برای صالحین.
عرفه از بهترین روزهای سال و از ایام دهه ماه ذی الحجه می باشد.
رسول کریم صلی الله علیه وسلم فرمودند:امیدوارم که روزه گرفتن در عرفه باعث کفاره گناهان دو سال گردد.
بر انسان مسلمان لازم است که اگر نتواند هشت روز قبل از عرفه را روزه بگیرد، حداقل روز عرفه را روزه بگیرد.
نماد کاربر
yasina
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: جمعه اسفند ماه 10, 1391 12:30 am
تشکر کرده: 97 بار
تشکر شده: 252 بار
امتياز: 2440

بازگشت به گروه دینی سایت پینوس

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان