شـاره کــه م پـاوه = ؟

در این بخش می توانید درد دل ها و حرفای خودتون رو بزنید

مديران انجمن: tarannom, CafeWeb, Dabir, Noha, bahar, Modir-Farhangi

شـاره کــه م پـاوه = ؟

پستتوسط ModireTalar » شنبه اسفند ماه 27, 1390 11:29 pm

سلام؛

شاره که م پاوه = ...

آیا شاره که م پاوه = تعصب ؟
آیا شاره که م پاوه = اهانت به شهر و دیار دیگر ؟
آیا شاره که م پاوه = برتری پاوه بر شهر دیگر ؟

شاره که م پاوه = ؟

خیلی وقت پیش می خواستم این موضوع را مطرح کنم . اما فرصت نشد. لازم است که مقداری شفاف سازی نمایم . (تنها دلیلم از مطرح کردن این موضوع = رفع سوء تفاهم ها) خدا شاهده که هیچ فردی که مدنظرم باشه رو مخاطب قرار نمیدم و کلی موضوعم رو مطرح می کنم.

آیا در عبارات زیر درست است که تساوی بکار رود؟

پاوه را دوست دارم = از جوانرود متنفرم ؟
دوست دارم پاوه پیشرفت کند = دوست دارم روانسر پس رفت کند ؟
دوست ندارم (زبان) هورامی منقرض شود = دوست دارم سورانی و جافی و ... منقرض شود ؟
تلاش در راستای حفظ زبان هورامی = تلاش در راستای نابودی زبان کردی ( سورانی، جافی و ...) ؟
حه ز مه که روو هه ورامی بێژناسیۆ = له سورانی وه جافی قینێم تێ و حه ز ناکه م باسیان بکریێت ؟
ئاوه دان بێ شاره که م پاوه = ویران بێت غه یر له پاوه ؟

گمان نکنم فردی در سایت باشه و بکار بردن تساوی در عبارات بالا رو صحیح بدونه.
پس چه دلیلی داره که گاها می شنوم (مستقیم و غیرمستقیم) بعضی از بزرگواران فکر می کنن که من بکار بردن تساوی رو در عبارات بالا صحیح می دونم؟ یا آیا منطقیه که کسی برای عبارات بالا تساوی رو درست بودنه؟
عشق، محبت و علاقه به شهرم پاوه هیچ گاه برابر با نفرت، بیزاری و کینه نسبت شهر دیگری نیست.
ارزش و بها دادن به پاوه هیچ گاه به معنای برتری دادن و بی ارزش دانستن شهرهای دیگر نیست.
تعجب می کنم از اینکه چرا باید بعضی سوء تفاهم ها بوجود بیاد؟ ( حداقل در محیط صمیمی و اهل قلم و مطالعه پینوس)

دوست ندارم موضوع رو زیاد باز کنم، چون دوست ندارم ناراحتی، کدورت و بازم سوء تفاهم پیش بیاد.
روزهای اول که این شناسه رو ساختم بدون هیچ تعصبی ساختمش، باور کنید اصلا فکر نمی کردم که نسبت به اسمش حساسیت بوجود بیاد.
سعی می کنم از این به بعد اگر در سایت مدیر قسمتی بودم با شناسه شاره که م پاوه نباشم، و یک شناسه اختصاصی بهش اختصاص بدم، تا روشن بشه که متعصب نیستم و قصدم از ابراز علاقه به شهرم، خدای ناخواسته بی احترامی به شهر دیگری نیست.

علی رغم میل باطنیم این چند سطر رو نوشتم (و شناسه sharakampava رو به ModireTalar تغییر دادم)، اما لازم بود . امیدوارم کسی از کلامم نرنجیده باشه و خدای ناخواسته دلگیر نشده باشه.

امیدوارم که دیگر چنین سوء تفهم هایی بوجود نیایند.

به قول کاک متین: با احترام فراوان ...
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط ModireTalar در يکشنبه اسفند ماه 27, 1390 2:26 am .

برای نویسنده این مطلب ModireTalar تشکر کننده ها: 3
abdulrahman (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), basireh (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), naseh_azizi (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 21.43%

نماد کاربر
ModireTalar
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: جمعه اسفند ماه 26, 1389 12:30 am
تشکر کرده: 633 بار
تشکر شده: 275 بار
امتياز: 2640

پستتوسط tafgah » يکشنبه اسفند ماه 27, 1390 12:42 am

سلام
به نظرمن شاره که م پاوه= عشق و محبت نسبت به شهری که سالهای سال در اون بودی.
من که پاوه ای نیستم اما بزرگ شده ی پاوه م و پاوه رو با هیچ جای دنیا عوض نمیکنم .
انشاالله سوء تفاهم ها برطرف بشه چون خداییش فکر نکنم منظورخاصی داشتی!!!!!!
**زندگی به من آموخت هیچ کس شبیه حرفهایش نیست**

برای نویسنده این مطلب tafgah تشکر کننده ها:
ModireTalar (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 7.14%

نماد کاربر
tafgah
کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال

تاريخ عضويت: يکشنبه بهمن ماه 29, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 15 بار
تشکر شده: 37 بار
امتياز: -10

پستتوسط Mmm » يکشنبه اسفند ماه 27, 1390 1:00 am

ای کاک متین قربونت بره!! اون روز توی مراسم خیلی مثبت تر و نورانی تر شده بودی! وقتی داشتی برنامه رو اجرا میکردی داشتم گـــــز گـــــز بالــا میکردم!!

در رابطه با مطلبت باید بگویم بهترین تدبیر را برای دفعِ بیشترین سوءبرداشتها اندیشیدی!. محبّت به مکانی که آدمی را در زمینه های جسمانی،رواحانی،اخلاقی،فکری و... رشد داده  خصلتی طبیعی و موافقِ فطرتِ پاک بشری است؛ اتفاقا اگر کسی نسبت به این مکانها بی تفاوت و بی احساس باشد باید به سالم بودنش شک داشت! حتی من معتقدم نباید انسان بودنِ چنین موجوداتی را به رسمیت شناخت،زیرا  شبهه دارند!
تعصب یعنی تحقیر دیگری با هدف ترفیع خود؛یعنی تخریبِ دیگر اقشار بخاطر تحکیم قشر خود؛ یعنی تکریه ارزشها و هنجارهای دیگران به منظور تحبیب ارزشها و هنجارهای خود؛ و قطعا تعصب، خصلتِ جاهلان و ضعیفانی است که در بیابانِ نفسشان قحطیِ عزت و اعتماد آمده و درختِ احترام متقابل را در وجودشان خشکانیده است.

میلادِ عزیز، اتفاقا با نام کاربری شاره کت پاوه، سلامتیت را برایمان اثبات کردی!!!  حتی اگر  یک مطلب در رابطه با موفقیتهای پاوه و شهروندانش از گذشته تا به امروز قرار دهی، مطمئن باش به معنای اهانت به دیگر شهرها و شهرواندانشان نیست، تازه ممکن با این کارت، باعثِ تحریک و تشویق دیگران به کسبِ آن موفیقتها شوی.
و یا باالعکس، اگر یک روانسری یا یک جوانرودی و یا شهروندِ شهری دیگر احساس کرد که شهروندانِ شهرش در زمینه ای موفق به کسبِ یک فضیلت شده و یا اگر احساس کرد فضای شهرش از جنبه ای خاص دارای جوّی قابل ستایش و پسندیده است آن را برای سایرین بازگو کند تا سایرین برای ترویج آن ویژگی در جامعه ی خود اقدام نمایند.

اتفاقا یکی از وظایفِ ما پینوسی ها فرهنگ سازیِ چنین رفتارها و کردارها است. الله(جل جلاله) در قرآنِ بزرگش، بهترین واکنش را نسبت به تنوّع در خلقتها برایمان معرفی میکند و آن «لتعارفوا» است. یعنی همدیگر را شناختن!  ایشان نفرموده اند: «لتعاودوا» یا «لتساخروا» یا «لتجاوزوا» یا «لتقاتلوا»! بلکه فرموده اند: «لتعارفوا». و ما نیز مسلمانیم و تسلیم رهنمودهای خالقِ کائنات...

نماد کاربر
Mmm

پستتوسط avin » يکشنبه اسفند ماه 27, 1390 1:16 am

سلام...
به نظر من دوست داشتن یه شهر و افتخار به آن مخصوصا اگه اون شهر وطن ما باشه
از وظایف ماست...!!!!!
هر کسی از ته دل به شهر و وطن خودش افتخار میکنه...
من که بزرگ شده ی پاوه هستم...احساس میکنم که هیچ جای دنیا غیر از اینجا احساس آرامش ندارم...
و این یه امر طبیعیه...و کاملا با تعصب فرق داره...

کاک میلاد من با شناختی که از شما کسب کردم...این اطمینان بهم دست داده که

واقعا شما از تعصب و.. دور هستین...

حق ما اینه که به زادگاه و وطن مون افتخار کنیم....و این وظیفه ی ماست

شما غیر از این وظیفه کار عجیب دیگه ای انجام ندادین!!!؟؟؟؟

این نظر شخصه منه
در روزگاری که خنده ی مردم از زمین خوردن توست ، برخیز تا بگریند...

برای نویسنده این مطلب avin تشکر کننده ها: 2
ModireTalar (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), naseh_azizi (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 14.29%

نماد کاربر
avin
مدیر انجمن
مدیر انجمن

تاريخ عضويت: دوشنبه مرداد ماه 31, 1390 11:30 pm
تشکر کرده: 336 بار
تشکر شده: 531 بار
امتياز: 1820

پستتوسط naseh_azizi » يکشنبه اسفند ماه 28, 1390 5:41 pm

سلام کاک میلاد عزیزم نمیدونم چی بگم برادر راستش به خاطر تفکرات جاهلانه ای که متأسفانه هنوز هم توی جامعه مون وجود داره بدجوری دلم گرفته.به همین خاطر سکوت می کنم و به نظرم نوشته ی خودت تمام ابهامات رو برای کسانی که فقط از دور قضاوت می کنند کافی باشه....

برای نویسنده این مطلب naseh_azizi تشکر کننده ها:

نماد کاربر
naseh_azizi
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: جمعه اسفند ماه 25, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 1360 بار
تشکر شده: 921 بار
امتياز: 7680

خود را از این عبارات دور کنید ...

پستتوسط maysam_b » يکشنبه اسفند ماه 28, 1390 6:24 pm

سلام کاک میلاد عزیز منم با دوستانم موافقم ؛ همچنین نظر استاد بزرگوارم کاک جلیل بهرامی نیا رو بازگو میکنم که می فرماید :
الله جل جلاله در سوره حجرات می فرماید :

«یا ایها الناس انا خلقناکم من ذکر و انثی و جعلناکم شعوباً و قبائل لتعارفوا ان اکرمکم عندالله اتقیکم» (حجرات/13)

ای مردم، ما شما را از مرد و زنی آفریدیم و در گروه‏ها و تیره‏های بزرگ و کوچک جای دادیم تا یکدیگر را بشناسید؛همانا گرامی ترین شما نزد خدا، با تقوی ترین شماست

کاک جلیل بهرامی نیا می فرماید : خداوند در این آیه مردم را خلق کرده ور در ادامه از واژه "لتعارفوا" استفاده کرده که یعنی شناختن ؛ و همانطور که کاک متین هم از نظر کاک جلیل در بالا استفاده کرده اند من نیز آن را دوباره بیان میکنم ایشان می فرماید : لتعارفوا ذکر گردیده نه "لتحاربوا" ، " لتساخروا" ، لتجاوزوا " یا هرچیز دیگر ، پس باید به معنای واقعی کلمه ی " لتعارفوا " دقت کرد سپس بوسیله شناختن ، مسیر درست زندگی را انتخاب کنیم .
و یک نکته دیگر هم در این راستا این است که عباراتی همچون تعصب ، عداوت ، فخر فروشی و ... را که به دور از منهج اسلامی است باید از افکار جوانان برداشته شود چراکه دشمن اسلام به این عبارات دلخوش است و این عبارات ، عباراتی هستند که به راستی ما را از یاد خداوند غافل میکنند و دل ها را نسبت به هم تاریک میگرداند .
يادمان باشد كه زنگ تفريح دنيا هميشگي نيست ، زنگ بعد حساب داريم ..!!

برای نویسنده این مطلب maysam_b تشکر کننده ها:

نماد کاربر
maysam_b
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: پنج شنبه اسفند ماه 10, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 193 بار
تشکر شده: 316 بار
امتياز: 80

بازگشت به خاطرات و روز نوشت ها

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 3 مهمان