عەشقی ڕاستــەقینەی :: بیلالی حەبەشی:: بۆ پێغەمبەری خودا (ص)

در این بخش سیره ی اصحابِ کرام و تابعین قرار داده می شود

مديران انجمن: CafeWeb, Dabir, Noha, bahar

پستتوسط nahmadi69 » يکشنبه شهريور ماه 17, 1392 10:12 pm

بیلال دەفەرمێت:دوای وەفاتی پێغەمبەر (ص) نەمتوانی لەشاری مەدینە بمێنمەوە.
ھەرکاتێک بیلال کەدەیویست بانگ بدات‌و دەگەشتە اشھدان محمدارسول الله، دەنگی دەگۆراو دەستی بەگریان دەکردو خۆی پێ رانەدەگیرا، ئیتر چوو بۆ شام‌و لەغەزادا بوو لەگەڵ موجاھیداندا.
پاش چەندین ساڵ بیلال خەونی بینی لەخەونەکەیدا پێغەمبەری بینی علیەالصلاە السلام بە بیلالی فەرموو: ئەی بیلال ئەم دابڕانە چییە؟ بۆ سەرمان لێ نادەی، بیلال ھەستی بەنیگەرانی‌و دڵتەنگی کردو یەکسەر کەوتەڕێ بۆ مەدینەو چووەسەر گۆڕی پیغەمبەر (ص) دەستی کرد بەگریان بەسەریدا لەوکاتەدا حەسەن‌و حسەین ھاتن رەزای خوایان لی بیت بیلال باوەشی پیدا کردن‌و توند بەخۆیەوەدەگرتن ئەوانیش ووتیان ئەی بیلال حەز دەکەین بانگمان بۆ بدەی.
...
ئەویش چووەسەر مزگەوتەکەو کاتێک ووتی الله اکبر الله اکبر
شاری مەدینەی ھەژاندو ھەموو گەڕانەوە بۆ ئەو ساتەی پێغەمبەریان لەناودا بووو برینیان کولایەوە.
کاتێک فەرمووی: اشھدان لا الەالا الله زیاتر دڵیان خرۆشا کاتیک فەرمووی اشھدان محمدارسول اللە ئافرەتان ھەموو لەژوورەکانیان ھاتنەدەرو ھیچ رۆژیک نەبووە ھێندەی ئەو رۆژە خەڵکی چاو بەگریەو پەژارە وەک ئەو رۆژە.
کاتێک سەردانی شامی کرد، ئیمامی عومەر رەزای خوای لی بیت موسلمانان داوایان لێ کرد بەبیلال بڵێت بانگمان بۆ بدات بۆ نوێژێک.
ئەویش بیلالی بانگ کردو کاتێ بانگی بەیانی بووو تکای لێ کرد بانگ بفەرموێت.، بیلال چووەسەر بلندگۆو بانگی فەرموو، ھاوەلان ھەموو دەستیان بەگریان کرد.
کەخۆشەویستیان بیرکەوتەوە سەلامی خوای لێ بێت، بەجۆریک ھەرگیز وا گریانیان نەکردبوو.
ئیمامی عومەر لەھەموویان زۆرتر گریاو فرمیسکی رشت‌و کاتی بیلال لەسەرەمەرگدا بوو ھاوسەرەکەی بۆی دەگریا، فەرمووی: مەگری بەیانی دەگەیم بەپیغەمبەرو خۆشەویستانم.**

اللهم صل على محمد وعلى آله وصحبه وسلم
الدنيا سجن المؤمن وجنّة الكافر، والموت جسر هؤلاء إلى جنّاتهم وجسر هؤلاء إلى جحيمهم

ما الموت إلاّ قنطرة تعبر بكم من البؤس والضّراء إلى الجنان الواسعة، والنعيم الدائم، فأيُّكم يكره أن ينتقل من سجن إلى قصر

برای نویسنده این مطلب nahmadi69 تشکر کننده ها: 5
Noha (يکشنبه شهريور ماه 17, 1392 10:27 pm), bahar (دوشنبه شهريور ماه 17, 1392 2:12 am), hoda (يکشنبه شهريور ماه 17, 1392 10:27 pm), naseh_azizi (يکشنبه شهريور ماه 17, 1392 10:14 pm), pejmanava (يکشنبه شهريور ماه 17, 1392 11:11 pm)
رتبه: 35.71%

نماد کاربر
nahmadi69
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: پنج شنبه اسفند ماه 24, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 148 بار
تشکر شده: 142 بار
امتياز: 410

Re: عەشقی ڕاستــەقینەی :: بیلالی حەبەشی:: بۆ پێغەمبەری خودا

پستتوسط naseh_azizi » يکشنبه شهريور ماه 17, 1392 10:56 pm

کاربر بزرگوار جزاک الله خیرا. خداوند اجرتان دهد. اما وقتی متن زیبا رو خوندم حیفم اومد کاربران غیر کردمون ازش استفاده نکنن به همین خاطر متن فارسیش رو برای اون عزیزان نوشتم. البته با اجازه کاربر بزرگوار nahmadi69:

عشق واقعی بلال حبشی به پیامبر خدا (ص)

بلال (رض) می فرماید: بعد از فوت پیامبر نتوانستم در مدینه بمانم.
هر وقت بلال (رض) می خواست اذان بفرماید و به جمله أشهد ان محمد رسول الله میرسید، صدایش می گرفت و به گریه می افتاد و نمی توانست خود را کنترل کند. از آن پس به شام رفت و با مجاهدان روزگار را سپری می کرد.
بعد از چندین سال بلال (رض) در خواب پیامبر علیه الصلاه و السلام را دید که به وی گفت: این جدایی چیست؟ چرا به دیدنمان نمی آیی؟ احساس نگرانی و دلتنگی به بلال (رض) دست داد و فورا به سوی مدینه به راه افتاد و بر سر قبر رسول الله رفت و شروع به گریه کرد. در این هنگام حسن (رض) و حسین (رض) به آنجا آمدند و با تمام وجود آنها را بغل کرد آنها نیز به بلال فرمودند دوست داریم برایمان اذان بگویی.
وی نیز به بالای مسجد رفت و همین که فرمود الله اکبر  الله اکبر
شهر مدینه را جنب و جوشی فرا گرفت و به اهتزاز درآمدند و دوباره حال و هوای مدینه را به دوران رسول الله برد و زخم مدینه را تازه کرد.
هنگامی که فرمود أشهد أن لا إله إلا الله دلشان بیشتر به خروش آمد و زمانی که فرمود أشهد أن محمد رسول الله همه زنان از خانه ها بیرون آمدند و هیچ روزی مانند آن روز مردم با چشمانی گریان و دلی اندوهناک مشاهده نشدند.
بلال (رض) هنگامی که به شام رفت مسلمانان از امام عمر (رض) درخواست کردند تا از بلال (رض) بخواهد که برای نماز اذان بفرمایند.
هنگام نماز صبح امام عمر (رض) از بلال خواست تا اذان بفرمایند.بلال رفت و اذان فرمود دوستان همه به گریه افتادند.
زمانی که عزیز و معشوقشان محمد (درود الله بر او) را به یاد آوردند، به گونه ای گریستند که هرگز اینگونه نگریسته بودند.
امام عمر (رض) از همه بیشتر گریست و اشک ریخت.
زمانی که بلال (رض) آخرین لحظات عمرش را سپری می کرد، همسرش برایش گریه می کرد. بلال (رض) به وی فرمود: گریه نکن فردا به پیامبر و عزیزانم خواهم پیوست.  

فداک روحی یا رسول الله

برای نویسنده این مطلب naseh_azizi تشکر کننده ها: 3
Noha (سه شنبه شهريور ماه 19, 1392 9:41 pm), bahar (دوشنبه شهريور ماه 17, 1392 2:12 am), hoda (يکشنبه شهريور ماه 17, 1392 10:57 pm)
رتبه: 21.43%

نماد کاربر
naseh_azizi
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: جمعه اسفند ماه 25, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 1360 بار
تشکر شده: 921 بار
امتياز: 7680

پستتوسط bahar » دوشنبه شهريور ماه 18, 1392 3:16 pm

سلام علیکم ورحمه الله وبرکاته

تشکر از کاربر گرامی  nahmadi69

بخاطر مطلب زیبایی که ارسال کردن

واقعا حیف نیست که متن به این خوبی رو فقط به کوردی نوشتین ؟

ویه تشکر ویژه از برادر گرامی ناصح عریزی

که زحمت کشیدن واین متن رو به فارسی نوشتن

واقعا  ازتون ممنونم

وقتی این متن رو خوندم اشکم سرازیر شد

چه زیباست محبت رسول الله صلی الله علیه و سلم نزد یارانش

درود خداوند برآنها باد

برای نویسنده این مطلب bahar تشکر کننده ها: 2
hoda (سه شنبه شهريور ماه 19, 1392 10:11 am), naseh_azizi (دوشنبه شهريور ماه 18, 1392 11:08 pm)
رتبه: 14.29%

نماد کاربر
bahar
مدیر انجمن
مدیر انجمن

تاريخ عضويت: چهارشنبه آذر ماه 15, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 5837 بار
تشکر شده: 5121 بار
امتياز: 33890

پستتوسط nahmadi69 » دوشنبه شهريور ماه 18, 1392 11:56 pm

ببخشيد كه فقط كردي نوشتم . من يادم رفت يه چيزي رو اضافه كنم . من اين متن رو از فيسبوك خوندم و جالب بود گفتم دوستان در اين سايت هم استفاده كنن .  قصد بي ادبي به فارس زبانهاي محترم رو نداشتم ...          به بزرگي خودتون ببخشيد
الدنيا سجن المؤمن وجنّة الكافر، والموت جسر هؤلاء إلى جنّاتهم وجسر هؤلاء إلى جحيمهم

ما الموت إلاّ قنطرة تعبر بكم من البؤس والضّراء إلى الجنان الواسعة، والنعيم الدائم، فأيُّكم يكره أن ينتقل من سجن إلى قصر

برای نویسنده این مطلب nahmadi69 تشکر کننده ها: 3
bahar (سه شنبه شهريور ماه 18, 1392 12:11 am), hoda (سه شنبه شهريور ماه 19, 1392 10:11 am), naseh_azizi (سه شنبه شهريور ماه 18, 1392 12:19 am)

نماد کاربر
nahmadi69
کاربر ویژه
کاربر ویژه

پستتوسط naseh_azizi » سه شنبه شهريور ماه 18, 1392 12:21 am

فکر کنم کاربر بزرگوار nahmadi69 از دست من ناراحت شدن که جسارت کردم و متن ایشون رو به فارسی ترجمه کردم. اگه کار من ناراحتتون کرده ازتون معذرت خواهی می کنم.

فداک روحی یا رسول الله

برای نویسنده این مطلب naseh_azizi تشکر کننده ها:
hoda (سه شنبه شهريور ماه 19, 1392 10:11 am)
رتبه: 7.14%

نماد کاربر
naseh_azizi
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: جمعه اسفند ماه 25, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 1360 بار
تشکر شده: 921 بار
امتياز: 7680

پستتوسط bahar » سه شنبه شهريور ماه 18, 1392 12:31 am

سلام علیکم ورحمه الله وبرکاته

کاربر گرامی  nahmadi69
واقعا مطلب زیبا وجالبی بود  
ده س وه ش
منتظر مطالب زیبا و مفیدتون هستیم
البته اگه تونستین به فارسی
نشدکاربرانی که کردی بلدن استفاده میکنند
منم ازدوستان دیگه کمک میگیرم
موفق وسربلند باشید

برای نویسنده این مطلب bahar تشکر کننده ها: 2
hoda (سه شنبه شهريور ماه 19, 1392 10:10 am), naseh_azizi (سه شنبه شهريور ماه 18, 1392 12:48 am)
رتبه: 14.29%

نماد کاربر
bahar
مدیر انجمن
مدیر انجمن

تاريخ عضويت: چهارشنبه آذر ماه 15, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 5837 بار
تشکر شده: 5121 بار
امتياز: 33890

پستتوسط nahmadi69 » شنبه شهريور ماه 22, 1392 1:14 am

کاک ناصح جان . میشه از دست کسی که کار خیر انجام داده ناراحت شد ؟ اتفاقا اتفاق جالبی بود . من واقعا منظورم عذر خواهی از خواهرمون بهار بود . چون من متوجه نشده بودم که ایشون کرد نیستن و احیانا کسان دیگری که هستند . .اصولا ادمی نیستم که اهل نیشو کنایه باشم اگه دست شما ناراحت شدم بودم که صراحتا بهتون میگفتم  .
اتفاقا از شما ممنونم که این نکته ظریف اما مهم رو یادآوری کردین .

در ثانی من که گفتم که این متن رو من ننوشتم .اینو یکی از برادران کرد فیسبوک نوشته بودن . من فقط منتقل کردم .

دستت درد نکنه داداش ناصح

برای نویسنده این مطلب nahmadi69 تشکر کننده ها: 3
bahar (شنبه شهريور ماه 23, 1392 10:36 am), hoda (شنبه شهريور ماه 23, 1392 9:38 pm), naseh_azizi (سه شنبه شهريور ماه 25, 1392 12:32 am)

نماد کاربر
nahmadi69
کاربر ویژه
کاربر ویژه

پستتوسط gncooler » دوشنبه مهر ماه 17, 1396 2:02 pm

سلام لطفا از سایت های ما هم دیدن کنید.