پس از رمضان چکار کنم؟

در این بخش مطالب متفرقه مربوط به زمینه دینی قرار داده می شود

مديران انجمن: CafeWeb, Dabir, Noha, bahar

پس از رمضان چکار کنم؟

پستتوسط naseh_azizi » پنج شنبه مرداد ماه 17, 1392 2:14 pm

از اینکه روزهای ماه رمضان یکی پس از دیگری می‌‌گذرد و فکر اینکه بعد از آن، این نشاط و حس نزدیک بودن با خالق هستی را از دست می‌دهیم، من را عذاب می‌‌دهد. نمی‌دانم بعد از رمضان تکلیف چیست؟ باید چکار کنم؟ در این ماه مبارک و خرم عاشقانه بسوی خدایم در حرکتم، مستحبات را انجام می‌دهم، لذت عبادت و بندگی را احساس می‌‌کنم، قرآن را بسیار تلاوت می‌‌نمایم، در انجام نمازهای یومیه به صورت جماعت کوتاهی نمی‌کنم، از چشم‌چرانی و راه افتادن به دنبال نوامیس مردم بدورم، حس تعامل و هم‌زیستی با دیگران را از ته‌دل تجربه می‌‌کنم، نسبت به پدر و مادر و خواهر و برادرانم مهربان و با شفقت شده‌ام، حال و روز گرسنگان و بی‌نوایان را بخوبی درک می‌‌کنم، آسمان و آسمانیان را نسبت به اهل زمین نزدیک‌تر می‌‌بینم، ‌اما...!

تمام ترسم از بعد از رمضان است، که همه‌ی اینها را از دست بدهم...

راستی، چکار کنم، آیا برای این مشکل راه‌حلی وجود دارد؟

همه‌ی این درد دل‌ها و بیشتر از آن را می‌‌توان در نگاه‌های معصومانه و در عین حال مضطرب و آشفته‌ی جوانان و نوجوانان روزه‌دار بخوبی دید و درک کرد.

برادر و خواهر ایمانی:

روزه‌ی ماه رمضان نیز مانند سایر عبادات و مراسمات دینی، ایستگاهی است که هدفی را دنبال می‌‌کند و باید آن را در ابعاد گوناگون و متنوعش مد نظر قرار داد.

در یک نگاه کلیت فلسفه‌ی آن را می‌‌توان در اصلاحات و پاکسازی همه جانبه‌ی زندگی اعم از فردی (جسمی و روحی)، خانوادگی، اجتماعی و... خلاصه کرد؛ اصلاح مابین خود، خدا، خلق و هستی و در یک جمله پرهیزگار شدن و به قلب سالم رسیدن (خدا نصیب همه‌ی ما کند).

سلف صالح ما بزرگ‌ترین نشانه‌ی قبولی روزه رمضان را در استمرار و مداومت بر اعمال صالحات بعد از آن دانسته‌اند، لذا یادآوری ۱۰نکته برای همراهان حس خوب بندگی، برای بعد از رمضان، لازم و ضروریست، به این امید که نهایت سعی و تلاش خود در جهت بکارگیری آن مبذول نماییم و بهشت خدا را در دنیا قبل از آخرت تجربه کنیم، ان‌شاءالله.

نکات ده‌گانه برای مداومت بر اعمال صالح بعد از رمضان

۱- مدام با تمام وجود از خالق هستی جهت ماندگاری بر این حس و استقامت، طلب کمک و یاری کن؛ چرا که خداوند متعال دعای‌ اندیشمندان اهل‌دل را مورد ستایش قرار داده: (رَبَّنَا لاَ تُزِغْ قُلُوبَنَا بَعْدَ إِذْ هَدَيْتَنَا وَهَبْ لَنَا مِن لَّدُنكَ رَحْمَةً إِنَّكَ أَنتَ الْوَهَّابُ)[آل‌عمران:۸۰] پروردگارا پس از آنكه ما را هدايت كردى دل‌هايمان را دستخوش انحراف مگردان و از جانب خود رحمتى بر ما ارزانى دار كه تو خود بخشايشگرى.

۲- همنشینی مداوم با صالحان و دوستی با نیکوکاران و تلاش جدی جهت حضور در مجالس عمومی ذکر، مانند: سخنرانی‌ها و مجالس خصوصی همچون کلاس‌های تربیتی و رفت و‌ آمدهای ایمانی.

۳- آشنایی با حیات صُلحا و نیکوکاران، از راه مطالعه‌ی کتاب‌های سیره و یا گوش دادن به سخنرانی‌های مربوطه، به‌ویژه زندگی‌نامه‌ی اصحاب و شاگردان محبوب دلها-صلی الله علیه وسلم-؛ چرا که شناخت آنان، همت‌ها را بالا برده و اراده را محکم و آهنین می‌‌سازد.

۴- گوش دادن مداوم و با برنامه به سخنرانی‌های دینی و پند و‌ اندرزهای اهل سخن، از طریق: موبایل و... .

۵- تأکید بر حضور در نمازهای جماعت و قضای روزه‌ی رمضان؛ چون در انجام فرایض خیرهای فراوانی نهفته است.

۶- محافظت بر سنت و مستحبات ولو ناچیز باشد؛ چرا که محبوب‌ترین کارها نزد خداوند، بادوام‌ترین آن‌هاست ولو ‌اندک باشد.

۷- تلاش در راستای اُنس با قرآن و حفظ آن و تلاوت همیشگی در نمازهای فرض و سنت.

۸- کثرت یاد خدا و طلب استغفار، که در ظاهر ‌اندک‌ اما سود آن بسیار، ایمان را بیشتر و دل‌ها را تقویت می‌‌کند.

۹- پرهیز جدی از چیزهایی که دل را فاسد و نابود می‌‌کند، مانند: دوستان ناباب و دور از خدا، شبکه‌های غیر اخلاقی ماهواره و وب‌سایت‌های نامناسب، ارتباط‌های غیر مشروع و دل‌دادگی‌های خیابانی و... .

۱۰- و نکته‌ی آخر، توبه‌ی فوری، برادر و خواهر عزیزم خود و شما را به توبه‌ای صادقانه که بازگشت و شکستنی در آن نباشد، سفارش می‌‌کنم؛ چرا که خداوند متعال بخاطر توبه بنده‌اش بسیار خوشنود می‌‌گردد.

دوستان من:

از آنان نباشیم که خداوند را جز در ماه رمضان نمی‌شناسند که بدترین کسانند.

تا رمضانی دیگر و اصلاحات و تجربه‌ای دیگر خداوند یار و یاور همه‌ی ما باشد.

برگرفته از سایت جماعت دعوت و اصلاح ایران
http://www.islahweb.org

فداک روحی یا رسول الله

برای نویسنده این مطلب naseh_azizi تشکر کننده ها: 2
bahar (پنج شنبه مرداد ماه 17, 1392 3:10 pm), setare (جمعه مرداد ماه 18, 1392 8:56 pm)
رتبه: 14.29%

نماد کاربر
naseh_azizi
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: جمعه اسفند ماه 25, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 1360 بار
تشکر شده: 921 بار
امتياز: 7680

Re: پس از رمضان چکار کنم؟

پستتوسط erfan » پنج شنبه مرداد ماه 17, 1392 3:20 pm

دستت دردنکنه کاک ناصح...واقعا درد دل ما هم همینه.که چرا بعد از رمضان همه چی دوباره تموم میشه تا رمضان بعدی...امروز اومدم مسجد خیلی دلم گرفت چونکه بازم خلوت شده بود مسجد...

برای نویسنده این مطلب erfan تشکر کننده ها: 3
bahar (پنج شنبه مرداد ماه 17, 1392 3:23 pm), naseh_azizi (پنج شنبه مرداد ماه 17, 1392 3:22 pm), setare (جمعه مرداد ماه 18, 1392 8:57 pm)
رتبه: 21.43%

نماد کاربر
erfan
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: شنبه ارديبهشت ماه 9, 1391 11:30 pm
تشکر کرده: 172 بار
تشکر شده: 311 بار
امتياز: 2250

پستتوسط naseh_azizi » پنج شنبه مرداد ماه 17, 1392 3:26 pm

یه اعتراف تلخ بکنم خودم امروز صبح واسه نماز بیدار نشدم. از صبح تا حالا به خاطر این قضیه حالم گرفته. دوستان واسه هم دعا کنیم که به قول یکی از دوستان فقط رمضانی نباشیم ربّانی باشیم. کاک عرفان جان ممنون بابت نظرتون
فداک روحی یا رسول الله

برای نویسنده این مطلب naseh_azizi تشکر کننده ها:
erfan (پنج شنبه مرداد ماه 17, 1392 3:31 pm)
رتبه: 7.14%

نماد کاربر
naseh_azizi
کاربر ویژه
کاربر ویژه

پستتوسط hoda » پنج شنبه مرداد ماه 17, 1392 3:35 pm

دیگه وقت نماز مغرب دادوفریاد بچه ها سر خوردن افطاری نمیاد دیگه این صدا نمیاد که ((تورو خدا به منم بدین )) ومن دلتنگ این صداهای آسمانیم که گرچه بعضی روزه نبودند اما همه میدانستند که میهمانیست وآمدند افسوس که میهمانی تمام شد وهمگیشان رفتند تا رمضانی دیگر
" الهی ! اشک چشمی، سوز آهی فروزان خاطــری، روشن نگاهــــی زهرسو بسته شـــــد درهای امید کلیدی ، رخنه ئی ، راهی پناهی"

برای نویسنده این مطلب hoda تشکر کننده ها: 3
Aryrang (شنبه مرداد ماه 18, 1392 12:01 am), erfan (پنج شنبه مرداد ماه 17, 1392 3:42 pm), naseh_azizi (پنج شنبه مرداد ماه 17, 1392 3:38 pm)

نماد کاربر
hoda
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: چهارشنبه ارديبهشت ماه 4, 1392 11:30 pm
تشکر کرده: 1849 بار
تشکر شده: 305 بار
امتياز: 3040

پستتوسط naseh_azizi » پنج شنبه مرداد ماه 17, 1392 3:46 pm

خواهر گرامی هدا تشکر از نظرتون. واقعا افسوس و صد افسوس.

مهمونی چقدر زود تموم شد. یا شایدم چون خیلی بهمون خوش گذشت فکر میکنیم زود تموم شده. بیاید گاه گاهی یه مهمونی با خدا بگیریم. اشکالی نداره بذارید رمضان نباشه و کارت دعوت واسه مون نفرستاده باشن. حالا که با صاحب خونه صمیمی شدیم بیاید سرزده بریم مهمونی. قول میدم خوشحال بشه.

فداک روحی یا رسول الله

برای نویسنده این مطلب naseh_azizi تشکر کننده ها: 3
bahar (پنج شنبه مرداد ماه 17, 1392 3:50 pm), erfan (پنج شنبه مرداد ماه 17, 1392 3:48 pm), hoda (پنج شنبه مرداد ماه 17, 1392 4:12 pm)

نماد کاربر
naseh_azizi
کاربر ویژه
کاربر ویژه

پستتوسط bahar » جمعه مرداد ماه 17, 1392 2:00 am

سلام علیکم ورحمه الله وبرکاته
باتشکر از برادر گرامی ناصح عزیزی

جزاک الله خیرا

پس از رمضان ...
اگر ماه رمضان با همه ی فضائیل و ویژگی های خود به پایان رسید، فضائل طاعت هرگز قطع نشده.
این درست است که ماه مبارک رمضان دارای ویژگی آشکاری است که در ماه های دیگر سال وجودندارد،
اما دین ما بر تلاوت قرآن در غیر رمضان نیز تاکید کرده است.
و اگر در رمضان شب قدری است که هر که از روی ایمان و احتساب آن را به پا دارد
گناهان گذشته اش آمرزیده می شود در دیگر روزهای سال نیز اعمالی هم پای آن وجود دارد :
رسول الله (صلی الله علیه و اله وسلم) می فرماید :
هر که صد بار بگوید : سبحان الله و بحمده
گناهانش پاک می شود حتی اگر به اندازه ی کف دریا باشد ... بخاری و مسلم
و همچنین می فرماید : هرکه به مانند این وضوی من وضو بسازد سپس دو رکعت نماز بخواند که در آن
با خود سخن نگوید (و با حضور قلب نماز گزارد) گناهان گذشته اش آمرزیده می شود ... متفق علیه
و این دلالت می کند که برخی از اعمال به اندازه ی کار کسی که شب قدر را از
روی ایمان و احتساب به پا داشته است دارای خیر و پاداش است.

از الله تقوی و طاعات بیشتر و دائم را خواهانیم

برای نویسنده این مطلب bahar تشکر کننده ها: 4
Aryrang (جمعه مرداد ماه 18, 1392 7:14 pm), hoda (جمعه مرداد ماه 18, 1392 10:05 pm), naseh_azizi (جمعه مرداد ماه 18, 1392 5:56 pm), setare (جمعه مرداد ماه 18, 1392 8:57 pm)
رتبه: 28.57%

نماد کاربر
bahar
مدیر انجمن
مدیر انجمن

تاريخ عضويت: چهارشنبه آذر ماه 15, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 5837 بار
تشکر شده: 5121 بار
امتياز: 33890

پستتوسط naseh_azizi » جمعه مرداد ماه 18, 1392 5:59 pm

و علیک السلام و رحمه الله و برکاته

خواهر بزرگوار بهار تشکر از مطالب زیباتون
فداک روحی یا رسول الله
نماد کاربر
naseh_azizi
کاربر ویژه
کاربر ویژه

پستتوسط Aryrang » جمعه مرداد ماه 18, 1392 7:27 pm

ممنون،،، مطلب خیلی مفیدی بود
حس و حالی که ماه مبارک به آدم میده خیلی حس و حال عجیبیه
ان شالا که با استمرار در وظائف دینی  و همچنین حضور قلب به هنگام به جا آوردن اونها
برکات و فضائل ماه مبارک رو تا رمضان دیگه با خودمون به همراه داشته باشیم

برای نویسنده این مطلب Aryrang تشکر کننده ها: 2
hoda (جمعه مرداد ماه 18, 1392 10:05 pm), naseh_azizi (شنبه مرداد ماه 19, 1392 12:18 pm)
رتبه: 14.29%

Aryrang
کاربر فعال
کاربر فعال

تاريخ عضويت: يکشنبه تير ماه 2, 1392 6:00 pm
تشکر کرده: 254 بار
تشکر شده: 222 بار
امتياز: 2220

پستتوسط naseh_azizi » شنبه مرداد ماه 19, 1392 12:20 pm

Aryrang نوشته است:
ان شالا که با استمرار در وظائف دینی  و همچنین حضور قلب به هنگام به جا آوردن اونها
برکات و فضائل ماه مبارک رو تا رمضان دیگه با خودمون به همراه داشته باشیم

انشاء الله

خیلی ممنون
فداک روحی یا رسول الله

برای نویسنده این مطلب naseh_azizi تشکر کننده ها:
Aryrang (شنبه مرداد ماه 19, 1392 4:36 pm)
رتبه: 7.14%

نماد کاربر
naseh_azizi
کاربر ویژه
کاربر ویژه

بازگشت به متفرقه

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 2 مهمان