هشت چیز باعث شد که از تعجب بگرید!!

در این بخش مطالب متفرقه مربوط به زمینه دینی قرار داده می شود

مديران انجمن: CafeWeb, Dabir, Noha, bahar

پستتوسط mashreghi » جمعه خرداد ماه 24, 1392 11:36 am

میگویند: عالمی از دانش آموزش پرسید:
چه مدتی است که در نزد من برای طلب علم می آیی؟
دانش آموز گفت: سی و سه سال است.
عالم پرسید در این مدت چه آموخته ای؟
دانش آموز گفت: هشت چیز.
عالم گفت: إنا لله وإنا إليه راجعون عمرت با من تلف شد و فقط هشت چیز آموخته ای؟!
دانش آموز گفت: ای استاد چیزی جز این نیاموخته ام و دوست ندارم که دروغ بگویم.
استاد گفت: آن هشت چیزی چیست؟ میشنوم.
دانش آموز گقت:
اولی:
به مردم نگاه کردم دیدم هر کس محبوبی دارد ولی هرگاه به قبر سپرده می شود همه محبوبانش او را تنها می گذارند؛ لذا نیکی ها را محبوبم قرار دادم تا مرا در قبر تنها نگذارند.
دوم: وقتی این آیه را خواندم که خداوند فرموده است: " وأما من خاف مقام ربه ونهى النفس عن الهوى فإن الجنة هي المأوى"
(هر کس از جاه و مقام پروردگارش بترسد و نفس خویش را از هوای نفس باز داشته باشد قطعا بهشت جایگاه اوست.
لهذا سعی کردم نفسم را از هوای باز دارم تا اینکه مطیع فرمان الله باشد.
سوم: به مردم نگاه کردم هر کس چیزی گرانبهایی داشته باشد از آن مواظبت می کند تا گم نشود وقتی سخن خداوند را شنیدم که می گوید: " ما عندكم ينفذ وما عند الله باق "( آنچه نزد شماست فانی است و آنچه نزد خداوند است ماندگار و باقی می باشد). لذا هر چیز گرانبهایی را که یافتم در راه الله دادم تا خدواند از آن نگهداری کند.
چهارم: دیدم که هر کسی به مال و نسب و جاه و مقامش می بالد، وقتی به این آیه نظر کردم که خداوند می فرماید: " إن أكرمكم عند الله أتقاكم "( گرامی ترین شما در نزد خداوند با تقوا ترین شماست) لذا به بقوای چنگ زدم تا نزد خداوند گرامی و عزیز باشم.
پنجم: به خلق نگاه کردم دیدم که همدیگر را لعن و نفرین می کنند و سبب آن حسادت است، وقتی به سخن خداوند نظری انداختم که می گوید:
" نحن قسمنا بينهم معيشتهم في الحياة الدنيا "(این ماییم که معیشت آنان را در زندگی دنیا میانشان تقسیم کرده ایم) پس حسادت و چشم داشت به مال مردم را ترک کردم زیرا دانستم که قسمت و روزیم در دست خداوند است.
ششم: مردم را دیدم که با یکدیگر دشمنی می کنند، به سخن خداوند گوش دادم که می فرماید: "إن الشيطان لكم عدو فاتخذوه عدوا " (بی گمان شیطان دشمن شماست پس شما هم او را دشمن بدانید). لذا دشمنی مردم را رها کردم و به دشمنی با شیطان پرداختم.
هفتم: مردم را دیدم که برای بدست آوردن لقمه نانی از حلال و حرامی دریغ نمی کنند؛ به گفته خداوند اعتماد کردم که فرمود: " وما من دابة في الأرض إلا على الله رزقها "( هیچ جنبنده ای بر روی زمین نیست مگر اینکه روزی آن بر خداوند است) دانستم که من هم یکی از این جنبنده گانم پس مشغول به آنچه که خداوند برایم واجب گردانیده شدم و باقی را ترک کردم.
هشتم: مردم را دیدم که هر کدام بر یکدیگر توکل می کنند.، به سخن خداوندی یقین کردم که فرموده است:
" ومن يتوكل على الله فهو حسبه "
( هر کس بر خداوند توکل کند "خداوند" برای او کافیست). پس توکل بر مخلوقات را ترک کردم و بر الله توکل کردم.
استاد گفت: آفرین بر تو. این هشت چیز مرا به تعجب وا داشت و باعث شد که بر حالمان و رفتارمان با کتاب خداوند ( قرآن) و فهم آن بگریم.

الهم اجرنی من النار

برای نویسنده این مطلب mashreghi تشکر کننده ها: 6
Shaghayegh (شنبه خرداد ماه 25, 1392 1:35 pm), bahar (جمعه خرداد ماه 24, 1392 12:26 pm), hoda (جمعه خرداد ماه 24, 1392 1:45 pm), Modir-Banowan (جمعه خرداد ماه 24, 1392 12:57 pm), pejmanava (جمعه خرداد ماه 24, 1392 11:53 am), فرمیسک (جمعه خرداد ماه 24, 1392 5:22 pm)
رتبه: 42.86%

نماد کاربر
mashreghi
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: يکشنبه مهر ماه 23, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 30 بار
تشکر شده: 230 بار
امتياز: 50

Re: هشت چیز باعث شد که از تعجب بگرید!!

پستتوسط bahar » جمعه خرداد ماه 24, 1392 12:07 pm

با سلام خدمت  شما برادر گرامی

وتشکر از مطلب بسیار زیبا و مفیدتون

این قسمت از مطلب شما برام جالب و تاثیر گذار بود :

به مردم نگاه کردم دیدم هر کس محبوبی دارد ولی هرگاه به قبر سپرده می شود

همه محبوبانش او را تنها می گذارند؛

لذا نیکی ها را محبوبم قرار دادم تا مرا در قبر تنها نگذارند.

جزاک الله خیرا

نماد کاربر
bahar
مدیر انجمن
مدیر انجمن

تاريخ عضويت: چهارشنبه آذر ماه 15, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 5837 بار
تشکر شده: 5121 بار
امتياز: 33890

Re: هشت چیز باعث شد که از تعجب بگرید!!

پستتوسط mashreghi » يکشنبه خرداد ماه 26, 1392 4:30 am

سلام خواهر گرامی "بهار"
ممنون از نظرتون درباره ی مطلب اینجانب
امیدوار بودم افراد بیشتری این مطلبو بخونن اما...............
الهم اجرنی من النار
نماد کاربر
mashreghi
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: يکشنبه مهر ماه 23, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 30 بار
تشکر شده: 230 بار
امتياز: 50

بازگشت به متفرقه

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 2 مهمان