من هستم ، چون ما هستیم

در این انجمن مطالبی در زمینه روانشناسی قرار داده می شود

مديران انجمن: pejmanava, CafeWeb, Dabir, Noha, bahar, Modir-Elmi

من هستم ، چون ما هستیم

پستتوسط parvaz69 » دوشنبه آذر ماه 27, 1391 7:15 pm

یک پژوهشگر انسان شناس در آفریقا به تعدادی از بچه های بومی یک بازی را پیشنهاد داد. او سبدی از میوه را در نزدیکی یک درخت گذاشت و گفت: هر کسی که زودتر به آن برسد آن میوه های خوشمزه را برنده می شود.

هنگامی که فرمان دویدن داده شد آن بچه ها دستان هم را گرفتند و با یکدیگر دویده و در کنار درخت، خوشحال بدور آن سبد میوه نشستند.

وقتی پژوهشگر علت این رفتار آنها را پرسید و گفت در حالیکه یک نفر از شما میتوانست به تنهایی همه ی میوه ها را برنده شود چرا از هم جلو نزدید؟

آنها گفتند: "اوبونتو". به این معنا که "چگونه یکی از ما می تونه خوشحال باشه در حالیکه دیگران ناراحت اند؟"

اوبونتو در فرهنگ ژوسا یعنی: من هستم، چون ما هستیم .

در یک سازمان هم اگر تفکر مدیر و کارمندان بر این اصل استوار باشد که "سازمان وجود دارد و ما در کنار آن وجود داریم"، تمامی کارکنان و پرسنل، بقای خود را در گرو بقای سازمان می بینند و با تمام وجود برای پیشرفت آن تلاش می کنند.

مثالی مشابه:

در مهد كودك هاي ايران، ۹ صندلي ميذارن و به ۱۰ بچه ميگن هر كي نتونه سريع براي خودش يه جا بگيره باخته و بعد ۹ بچه و ۸ صندلي و ادامه بازي تا يك بچه باقي بمونه. بچه ها هم همديگر رو هُـل ميدن تا خودشون بتونن روي صندلي بشينن.

در مهد كودك هاي ژاپن، ۹ صندلي ميذارن و به ۱۰ بچه ميگن اگه يكي روي صندلي جا نشه همه باختين؛

لذا بچه ها نهايت سعي خودشونو ميكنن و همديگر رو طوري بغل ميكنن كه كل تيم ۱۰ نفره روي ۹ تا صندلي جا بشن و كسي بي صندلي نمونه. بعد ۱۰ نفر روي ۸ صندلي، بعد ۱۰ نفر روي ۷ صندلي و همينطور تا آخر.

با اين بازي ما از بچگي به كودكان خود آموزش ميديم كه هر كي بايد به فكر خودش باشه.

اما در سرزمين آفتاب، چشم بادامي ها با اين بازي به بچه هاشون فرهنگ همدلي و كمك به همديگر و كار تيمي رو ياد ميدن !

برای نویسنده این مطلب parvaz69 تشکر کننده ها: 2
bahar (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), benvi3 (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 14.29%

نماد کاربر
parvaz69
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: چهارشنبه آذر ماه 21, 1391 12:30 am
تشکر کرده: 368 بار
تشکر شده: 197 بار
امتياز: 1100

پستتوسط bahar » دوشنبه آذر ماه 27, 1391 11:40 pm

باسلام و تشکر از شما دوست گرامی

واقعا که این جمله چقدر زیباست :

"چگونه یکی از ما می تونه خوشحال باشه در حالیکه دیگران ناراحت اند؟"

نماد کاربر
bahar
مدیر انجمن
مدیر انجمن

تاريخ عضويت: چهارشنبه آذر ماه 15, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 5837 بار
تشکر شده: 5121 بار
امتياز: 33890

پستتوسط benvi3 » دوشنبه آذر ماه 27, 1391 11:51 pm

براستی که چگونه یکی از ما می تونه خوشحال باشه در حالیکه دیگران ناراحت اند؟
چشم هایمان را آنقدر باز کنیم تا فقط خود را ببینیم و دریچه های وجدان آدمی را از جریان یافتن باز داریم.
اگر برای سه نفر دو صندلی هستند، نه تنها اجازه ندهیم که دو نفر بشینند، بلکه یکی از صندلی ها را هم برداشته تا فقط خود بر تخت نشینیم. چرا که از آن بالا ها...
میتوان، نخواست، غم مردم را دیدن.
خداوندا! یاریم کن تا با بندگی تو که سزاوار عبادت هستی از بندگی هرچه غیر توست دوری کنم و در برابر آنان که مرا به پستی ها فرا می خوانند بایستم و "

برای نویسنده این مطلب benvi3 تشکر کننده ها:
bahar (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 7.14%

benvi3
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: پنج شنبه آبان ماه 10, 1391 12:30 am
تشکر کرده: 66 بار
تشکر شده: 147 بار
امتياز: 200

بازگشت به روانشناسی

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 3 مهمان