استغفار و طلب بخشش

در این بخش عقاید و باورهای اسلامی معرفی می شوند

مديران انجمن: CafeWeb, Dabir, Noha, bahar

استغفار و طلب بخشش

پستتوسط parvaz69 » شنبه آذر ماه 25, 1391 7:18 pm

پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله وسلم) فرموده است: «من با تقواترین و آگاه ترین شما نسبت به خداوند هستم، حال آن که هر شبانه روز بیشتر از هفتاد بار از درگاه خداوند طلب بخشش می کنم.» (ابن ماجه 3816) و در حدیث دیگری آمده است: «... بیشتر از صد بار...» (ابن ماجه 3815). اگر وضعیت پیامبر معصوم و برگزیده ی خداوند چنین است، پس استغفار ما خطاکاران چگونه باید باشد و چند بار در شبانه روز باید از خداوند طلب بخشش کنیم؟

خداوند در کتاب ازلی خود ما را این چنین مورد خطاب قرار می دهد:

(كُنتُمْ خَيْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَتَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنكَرِ) (آل عمران - 110)

«شما بهترین امتی هستید که برای مردمان پدید آمده اند، که به نیکی فرمان می دهید و از ناشایستی باز می دارید.»

ببینید که آیا شما جزو این امت توصیف شده ی قرآنی هستید؟ آیا واقعا خداوند شما را دوست دارد و شایستگی این چنین وصفی را دارید؟ امیدوارم که این گونه باشد، اگر خدای ناخواسته این چنین نیست پس بکوشید که این گونه باشید. ان شاالله.

خوشحالی خداوند به توبه ی بنده اش

آیا می دانید که خوشحالی خداوند از توبه ی بنده اش بیشتر از شادی آن بنده از توبه ی خود است؟ آن چه که خداوند از مومنان خواسته عبادتی قلبی و عملی است، آیا شما توانسته اید که آن دو را با هم جمع کنید؟ سوالات زیادی در خصوص زندگی روزانه ی شما وجود دارد  که اگر بخواهید زندگی خود را نظم ببخشید ناگزیر باید به آن ها پاسخ دهید. پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله وسلم) برای بیان خوشحالی پروردگار به هنگام توبه ی بندگان گناهکار برای ما مثال بسیار زیبایی را بیان فرموده اند: «مردی در صحرا مشغول حرکت بود و حیوانی سواری همراه داشت که آب و غذایش را بر آن قرار داده بود. ناگهان حیوان رم کرده و به سرعت از چشم مرد ناپدید شد. پس از تلاش و جستجوی فراوان مرد مایوس شد و در آن صحرا چاله ای حفر کرد و منتظر مرگ خود شد، چرا که امید خود را کاملا از دست داده بود. در لحظات آخر عمر، ناگهان حیوان حامل آب و غذا بازگشت و بالای سر مرد ایستاد؛ آن مرد با سپاس و شکر قلبی از خداوند به حیوان نگاه کرد و از شدت خوشحالی شکرگزاری اش را این چنین اشتباه بیان کرد: خدایا! تو بنده من هستی و من پروردگار توام». رسول اکرم (صلی الله علیه وآله وسلم) در ادامه فرمود: «فهمیدید؟ خداوند هنگام توبه ی بنده اش از چنان مردی شادمان تر خواهد بود.» (صحیح مسلم 6887)

خداوند، شب و روز توبه و بخشایش خود را بر ما عرضه می دارد، لیکن ما از آن رویگردان هستیم. چرا این سخن رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم) را فراموش کرده ایم که می فرماید: «همانا خداوند برای گناهکاران روز، در شب دست های (رحمت و مغفرت) خود را می گسترد و برای گناهکاران شب، در روز دست های (عفو) خود را می گسترد.» (صحیح مسلم 6921) و علی رغم این همه لطف و مغفرت، پروردگار آنان را که از وی رویگردان هستند، یاری می کند.

چرا که خداوند به ما می گوید:شاید شما از آن دسته افرادی باشید که در عرصه ی توبه  به ملالت و کسالت می افتند، اما من هرگز از این کار خسته و غمگین نمی شوم. پس توبه از گناهان مهمترین کاریست که ما می توانیم انجام دهیم و خداوند بیش از ما از این توبه خوشحال می شود ولو اینکه از توبه ما بی نیاز ست.

نویسنده: عمرو خالد

ترجمه: محمدعزیز حسامی

برای نویسنده این مطلب parvaz69 تشکر کننده ها:
bahar (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 7.14%

نماد کاربر
parvaz69
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: چهارشنبه آذر ماه 21, 1391 12:30 am
تشکر کرده: 368 بار
تشکر شده: 197 بار
امتياز: 1100

پستتوسط bahar » شنبه آذر ماه 25, 1391 9:59 pm

باسلام وتشکر ازشما خواهر عزیزم
خیلی زیبا بود .

جوانى در بنى اسرائيل زندگى مى كرد و به عبادت حق تعالى مشغول بود روزها را به روزه و شبها را بنماز و طاعت ،
تا بيست سال كارش ‍ همين بود تا كه يك روز فريب خورده و كم كم از خدا كناره گرفت و عبادتها را تبديل به معصيت و گناه كرد و
از جمله گنه كاران قرار گرفت و در اين كار بيست سال باقى ماند يك روز آمد جلو آئينه خود را ببيند، نگاه كرد ديد موهايش سفيد
شده از معصيتهاى خود بدش ‍ آمد واز كرده هاى خود سخت پشيمان گرديد.

گفت خدايا بيست سال عبادت و بيست سال معصيت كردم اگر برگردم بسوى تو آيا قبولم مى كنى .
ندایی آمد:

تا آن وقتى كه ما را دوست داشتى پس ما هم تو را دوست داشتيم . ترك ما كردى پس ما هم تو را ترك كرديم ،
معصيت ما را كردى ترا مهلت داديم . پس اگر برگردى بجانب ما، تو را قبول مى كنيم .
پس توبه نمود و يكى از عبّاد قرار گرفت . از اين مرحمتها از خدا نسبت به همه گنه كاران بوده و هست .

بازآ بازآ هرآنچه هستى بازآى
گر كافر و گبر و بت پرستى بازآى
اين درگه ما درگه ناميدى نيست
صدبار اگر توبه شكستى بازآى

برای نویسنده این مطلب bahar تشکر کننده ها:
parvaz69 (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 7.14%

نماد کاربر
bahar
مدیر انجمن
مدیر انجمن

تاريخ عضويت: چهارشنبه آذر ماه 15, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 5837 بار
تشکر شده: 5121 بار
امتياز: 33890

پستتوسط benvi3 » شنبه آذر ماه 25, 1391 10:31 pm

سلام
ما که از عهده شکر الله بر نمی آییم چه برسد که توبه ها کنیم. ما که از عهده توبه در باب نرسیدن به شکرانه گویی بر نمی آییم چه برسد که توبه ها کنیم. ماکه به توبه یِ نوبه نکردن ها نمیرسیم چه برسد که توبه ها کنیم.
خدایا تو خود رهگر و رهنمون ما باشد. اگرچه جاده باریک است، اگرچه دل ها تاریک است.
ما کسانی هستیم که کافی بودن برای ما کافیست...
تو خود از حد کفایت به نامتناهی ها رهنمایم باش......
خداوندا! یاریم کن تا با بندگی تو که سزاوار عبادت هستی از بندگی هرچه غیر توست دوری کنم و در برابر آنان که مرا به پستی ها فرا می خوانند بایستم و "
benvi3
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: پنج شنبه آبان ماه 10, 1391 12:30 am
تشکر کرده: 66 بار
تشکر شده: 147 بار
امتياز: 200

بازگشت به عقاید و باورهای اسلامی

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 2 مهمان