.

در این بخش مباحث و مسائل فقهی مطرح می شوند

مديران انجمن: CafeWeb, Dabir, Noha, bahar

.

پستتوسط Mmm » شنبه تير ماه 17, 1391 5:11 am

.
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط Mmm در شنبه بهمن ماه 11, 1393 11:34 pm .

نماد کاربر
Mmm

پستتوسط nian » شنبه تير ماه 17, 1391 10:58 am

سلام.تشکر بابت مطرح کردن این سوال.نمیدونم چرا وقتی سوالهای مثل برداشتن ابرو میبرسن همه این جوابو میدن که چون فرد مسلمانه ودین این دستوروداده باید بدون چون وچرا قبولش کرد؟اگه من نوعی که مسلمانم بیام موی ابرومو وردارم که فقط یه زیبای بیشتره همین و(انسان هم ذاتا زیبای ودوستداره )موردلعن ونفرین خدا ورسول (ص)قرار گرفتم ؟من این سوالو زیاد برسیدم استادمون میگفت فکر نکنم که زن مسلمان بخاطر برداشتن چند تار ابرو مورد لعن و نفرین خدا قرار بگیره؟باید ببینیم این حدیث از لحاظ روایت متواتره یامشهوره ویا..که به گفته ی استادمون علما بین متواتر بودن ان اختلاف نظر دارند.
ولی متاسفانه من هنوز به جواب قانع کننده ای نرسیدم.
نماد کاربر
nian
کاربر کوشا
کاربر کوشا

تاريخ عضويت: دوشنبه فروردين ماه 28, 1391 11:30 pm
تشکر کرده: 0 دفعه
تشکر شده: 10 بار
امتياز: 0

پستتوسط khaleghi » شنبه تير ماه 17, 1391 11:01 am

سلام
ممنون ازاستاد متین و نیز از کاک جلیل بهرامی نیا
باید این رو هم مدنظر داشته باشیم که : مساله لعن و تکفیر و....در اسلم درسته که خیلی حساسن و نمیشه سرخود مورد استفاده قرار بگیرن مگر با اجازه شارع که الله و رسول الله (صلوات الله علیه)اند
بر همین اساس هم لعنی که در احادیث بر نمص ونامص وجود دارد از زبان خود شارع است و مشکلی هم ندارد
ثانیا : اسلام یک دین جهانیه که برای اصلاح دنیا آمده نه یک قشر و قوم خاصی و چون خالق خودش هم شارع است و هم خالق و آگاه به همه ی مخلوقات و علایق و ویژگی هایی که دارند، پس باید در همه ی احکامش مصلحت و خیر خواهی کل اهالی دنیا رو مد نظر قرار بده و هرکس که یکی از این مصالح ر(که در چارچوب یک قانون معرفی شده اند)رو زیر پا بزاره چون بر ضد مصلحت عامه و انسانیت رو به خطر میندازه و بعد هم آخره و معنویت رو پس با قانون شکن با اشد مجازات رفتار میکنه( که لعن و کفر برای اهل ایمان اشد مجازات محسوب میشه و حرف و حکم ساده ای نیست و برای همین هم در استعمال آن خیلی سختگیری شده و فرمودن که ازش برحذر باشید) و این قانون شکن هم مهم نیست که خودی باشد یا غیر خودی( مثلا چراغ قرمز رو اگه مد نظر قرار بدیم چون مطابق دستوراتش عمل کردن مفیدفایده و به مصلحت کل شهروندانه پس قانون شکن باید جریمه بشه حتی اگرکه آن قانون شکن گشت راهنمایی و رانندگی باشه و راننده ش هم فرمانده کل)
و همون طور که استاد بهرامی نیا هم فرمودند برداشتن موی ابرو هرچند که شاید کوچک بنماید ولی در مقیاس الهی اینگونه نیست و اگر به نصح و خیر خواهی شارع ایمان داشته باشیم به این موضوع هم با دید محقر نگاه نکرده و اهمیتش رو خوب درک میکنیم( مگس هم چیزی نبود که فردی به بهشت بره به واسطه ی عدم قربانیش و فردی هم به جهنم بخاطر قربانیش)
قال الله "جل جلاله " : وَمَا آتَاكُمُ الرَّسُولُ فَخُذُوهُ وَمَا نَهَاكُمْ عَنْهُ فَانتَهُوا( حشر 7)
( البته این مطالب نظر خودمه و اشتباهاتی که داشته باشد به خودم برمیگرده و نه به اسلام و قرآن و....و خوبی هایش هم ( هذا من فضل ربی)
موفق و موئید و مسعود باشید " إن شاء الله"
یا ربی
یظن الناس بی خیرا و انی
لشرالخلق ان لم تعف عنی

برای نویسنده این مطلب khaleghi تشکر کننده ها:
ghazal66 (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 7.14%

نماد کاربر
khaleghi
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: دوشنبه فروردين ماه 7, 1391 11:30 pm
تشکر کرده: 42 بار
تشکر شده: 197 بار
امتياز: 470

پستتوسط ghazal66 » شنبه تير ماه 17, 1391 11:40 am

با عرض سلام و تشکر از شما
اولا بعضی مسایل در دین جنبه تعبدی دارن و باید فرد مسلمان این مسایل رو بدون چون و چرا قبول کنه و در مقام سمعا و طاعه باشه
ثانیا راستش این مسیله موی ابرو رو برداشتن همیشه برای منم جای سوال بوده با وجود اینکه احادیث مربوط به اون رو کاملا مطالعه کردم و بهش آگاهی دارم.
سوال من اینه که : چرا فرد زناکار یا مثلا دزد در قران یا حدیث با وجود این گناهان بزرگ مورد لعن قرار نگرفتن ولی زنی که ابروشو برمیداره لعنت شده؟
اگرم بحث تغییر خلقت باشه که این تغییر دایمی نیست و پس از گذشت مدت کوتاهی این موها دوباره رشد میکنن پس این تغییر قابل برگشته!
ممنون میشم اگه پاسخ سوالاتم رو بدین
ربنا  لا تُزِغْ قُلُوبَنَا بَعْدَ إِذْ هَدَيْتَنَا وَ هَبْ لَنَا مِنْ لَدُنْكَ  رَحْمَةً إِنَّكَ أَنْتَ الْوَهَّابُ

نماد کاربر
ghazal66
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: يکشنبه ارديبهشت ماه 24, 1391 11:30 pm
تشکر کرده: 958 بار
تشکر شده: 732 بار
امتياز: 360

بازگشت به مباحث و مسائل فقهی

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان