اورامی(هه ورامی) زبان است یا لهجه؟

مديران انجمن: avin, CafeWeb, Dabir, Noha, bahar, Modir-Kurdi

پستتوسط ModireTalar » سه شنبه آذر ماه 8, 1390 9:52 pm

سلام،
کاک خالد در مورد بحث مذکر و مونث فعلا نظری قطعی ندارم که آیا در گویشهای کردی وجود دارد یا نه،
اما راجب اینکه این زمینه در پاوه کمتر از نوسود، و نوسود کمتر از هورامان تخت رعایت می شود، از این جهت قابل بررسی است:
یکی از عواملی که در بقای زبان موثر است جغرافیا می باشد،
مناطق کوهستانی به علت سخت و صعب العبور بودن، عدم دسترسی آسان و جذب کمتر مهاجر توان بیشتری برای حفظ زبان خود دارند، در حالی که دشتها اینگونه نیست.
چند سال پیش فردی پاوه ای در برنامه هانه ره نگینه دعوت شده بود و راجب به محله های قدیم پاوه و ... صحبت می کرد،این فرد به دلیل اینکه ۳۵ سال از عمرش را در آلمان زندگی کرده، زبان ۳۵ سال پیشش را حفظ کرده بود و لغاتی را به کار می برد که هم اکنون در پاوه کاربرد ندارند، و چون در طول این مدت با افرادی که فارس زبان،لهجه های مختلف کردی و همچین زبانهایی که ریشه واحدی دارند کمتر ارتباط داشته بود طبیعتا تفاوتی هم در زبانش نسبت به قبل ایجاد نشده و یا حداقل خیلی کم ایجاد شده است.
پس هم مرز بودن و مجاور بودن عامل تاثیر گذار یک زبان غالب بر روی زبان های دیگرمی باشد،همچنانکه ما بیشتر لغات به کاربرده در گفت و گوهایمان فارسی است.
نماد کاربر
ModireTalar
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: جمعه اسفند ماه 26, 1389 12:30 am
تشکر کرده: 633 بار
تشکر شده: 275 بار
امتياز: 2640

پستتوسط shahryari-abdullah » سه شنبه آذر ماه 8, 1390 11:03 pm

سلام بنده چند سال پیش این مقاله رو خوندم و اون وقت هم با کاک حیدر صحبت کردم  منم مانند بقیه ی دوستان مخالف ای نظریه هسته (که هورامی زبان است) و این استدلا کاک حیدر که می فرمایند اگه یه نفر از روستا های اطراف مهاباد با یه نفر از روستاهای اطراف هورامان برخورد کنند زبان هم رو نمی فهمند. این نمی تواند استدلال باشد چون اگه اینجوری باشد شکاکی هم یه زبان است زیرا سورانی ها هم شکاکی نمی فهمند. و مهم تر از همه ی این ها زبان هورامی حدود ده (10) قرن گویش رسمی در کل کردستان بوده است و  در یه قرن اخیر گویش رسمی کردستان سورانی شده و این به نوعی نشان می دهد که این گویش ها و لهجه ها یک ریشه دارند. حتی اگر هورامی یه زبان باشد باید این را بدانیم که ملیت (قبول که قسمت اعظم آن را زبان تشکیل می  دهد) فقط زبان نیست و دیگر آداب و رسوم هم جزو فرهنگ یه ملت است که هورامی و سورانی در خیلی از این آداب و رسوم ها مشترکند
رَبَّنَا آتِنَا مِنْ لَدُنْكَ رَحْمَةً وَهَيِّئْ لَنَا مِنْ أَمْرِنَا رَشَدًا
نماد کاربر
shahryari-abdullah
کاربر فعال
کاربر فعال

تاريخ عضويت: دوشنبه مهر ماه 10, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 35 بار
تشکر شده: 38 بار
امتياز: 0

پستتوسط ModireTalar » چهارشنبه آذر ماه 8, 1390 12:05 am

سلام،
برای اینکه بدانیم یک گویش یا لهجه زبان است باید آن را از لحاظ سه دستگاه صوتی(فنولوژی)،گرامر(دستوری) و واژگان بررسی کنیم،که ان شاالله به زودی آنها را مطرح می نمایم.
ان شاالله مقالاتی را که منتشر کردم مطالعه نمایید تا در صورت ادامه مطلب لازم نباشد مطالب تکراری را مطرح نمایم.
نماد کاربر
ModireTalar
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: جمعه اسفند ماه 26, 1389 12:30 am
تشکر کرده: 633 بار
تشکر شده: 275 بار
امتياز: 2640

پستتوسط SharakamPawa » چهارشنبه آذر ماه 9, 1390 10:39 pm

سلام و عرض ادب؛
دوستان گرامی از این به بعد اینجانب نظرات و مطالبم را با این شناسه مطرح می کنم،تا اینکه از مطرح کردن نظرات شخصیم به عنوان مدیر تالار بدبینی نسبت به سایت ایجاد نشود و نظراتم همانند بقیه کاربران باشد(به عنوان یک کاربر) و خدای نکرده از تحمیل و دیکته کردن نظرات یا مطالبم بر بقیه نظرات یا مطالب دیگر جلوگیری شود.
قبل از اینکه این مطلب را در تالار منتشر کنم اصلا فکر نمی کردم که چنین  برداشتی نسبت به آن شود و تنها هدفم از مطرح و منتشر کردن آن فقط و فقط حفظ زبان هورامی(البته زبان از دیدگاه خودم) بود.
تصور نمی کردم و نخواهم کرد که زبان بودن هورامی توهین یا دادن برتری بر زبان کردی و گویش های دیگر آن باشد، بجز اینکه حتی به غنای زبان کردی می افزاید چون ما هورامی را جزء کردی می دانیم و خواهیم دانست.
اگر مطالب و نظرات قبلی من را با دقت مطالعه کرده باشید متوجه می شوید که من سعی در جدا کردن هورامی از کردی نبوده ام،سعی در متمایز کردن و جدایی انداختن فرهنگ،آداب و رسوم هورامی از کردی نداشته ام،سعی نداشته ام که ریشه کردی و هورامی را از هم جدا کنم(در مقاله دوم اشاره شده که کردی و هورامی یک ریشه دارند)،
و جدا بودن هورامی از کردی فقط نظر چند نفر از کارشناسان است و هیچ قطعیتی ندارد.
بازهم اگر هورامی از کردی جدا بوده باشد، مردمانمان کردی و هورامی را از هم جدا ندانسته اند و آنها را از انگشتان یک دست به یکدیگر نزدیک تر دانسته و اصلا فکر جدابودن از همدیگر را هم حتی در خواب نکرده اند و ما هم نخواهیم کرد.
به دلایلی  بحث را در اینجا ادامه نمی دهم و هرکدام از شما تمایل به روشن شدن بحث داشت با ارسال پیغام شخصی به من اطلاع دهد تا مطالب را به صورت شخصی برایش ارسال نمایم.
با تشکر و احترام فراوان
نماد کاربر
SharakamPawa
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: چهارشنبه آذر ماه 8, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 329 بار
تشکر شده: 364 بار
امتياز: 380

پستتوسط avin » پنج شنبه آذر ماه 9, 1390 12:04 am

سلام .

به تقسیم بندی زبان کوردی در زیر توجه کنید:

زمان ---شاخه---زاراوه---بن زاراوه

زبان---شاخه---گونه---لهجه

هورامی از شاخه های زبان کودیه....

حتی برخی نیز معتقدند هورامی گونه ای از شاخه ی گورانی است...

راستش من از وقتی که شروع کردم به خوندن کوردی همواره هورامی را زیر مجموعه ای از کوردی خواندم و اولین باری بود که این موضوع و شنیدم..

برای همین جا خوردم

و چون مطالعاتم پراکنده بوده دقیقا منابعی رو که خوندم یادم نیست.

کاک میلاد من  هنوزم  برای مورد دوم توجیه نشدم.

خوب خیلی وقت ها اگه رسانه ها نباشن و ما آدم هایی رو که به زبان های دیگه حرف میزنن که اینجا منظورم زبان های کوردیه از نزدیک نبینیم با زبان اونا

آشنایی پیدا نمی کنیم و حتی بعضی وقتا نمی فهمیم.

مثلا من قبل از مطالعات و رسانه ها و برخورد با سوران ها اصلا یا خیلی کم متوجه میشدم.

یا حتی الانم با توجه به تلاشم برای یادگیری کرمانج و شکاک خیلی سخت متوجه میشم چی میگن

یعنی کرمانج و شکاک و سوران هم زبان جدایی غیر از کوردین؟

با اشتیاق تمام منتظرم که مطالب علمی و دقیقی در این مورد ارائه بدین.
در روزگاری که خنده ی مردم از زمین خوردن توست ، برخیز تا بگریند...
نماد کاربر
avin
مدیر انجمن
مدیر انجمن

تاريخ عضويت: دوشنبه مرداد ماه 31, 1390 11:30 pm
تشکر کرده: 336 بار
تشکر شده: 531 بار
امتياز: 1820

پستتوسط mehr » پنج شنبه آذر ماه 9, 1390 12:36 am

با سلام و تشکر از همه ی دوستان

من خودم زیاد وارد نیستم ولی در کتاب دستور زبان کردی(هه ورامی) نوشته ی فاتح رحیمی سنندج  در مورد زبان اورامی  اینگونه نوشته است:

"یکی از شاخه های اصیل و ماندگار زبان کردی است که علیرغم پشت سر گذاشتن تحولات تاریخی فراوان و گذشت قرن های متمادی"در حال حاضر ،بی آلایش ترین صورت زبان کردی است" یعنی؛زبان کردیی هه ورامی،زبان مردمی متمدن و قانونمند که قانونمندی آن در قباله های به دست آمده ی اورامان،مربوط به 80تا 120 قبل از میلاد ،ثبت شده است.
در بسیاری از کتاب ها و نوشته ها،زبان کردیی هه ورامی را به عنوان لهجه ی "گورانی" ذکر کرده اند اما در این نوشته(دستورزبان کردی هه ورامی) بنا به دلایلی با عنوان (زبان کردیی هه ورامی)بیان شده است."

که کاش نویسنده ی گرانقدر این کتاب دلایلشو بیان می کرد.
"اللّهم انّا نسالک عیش السعداء و موت الشهداء و مرافقه الانبیاء و النصر علی الاعداء"
mehr
کاربر طلایی
کاربر طلایی

تاريخ عضويت: دوشنبه فروردين ماه 8, 1390 11:30 pm
تشکر کرده: 1274 بار
تشکر شده: 1137 بار
امتياز: 1630

پستتوسط SharakamPawa » پنج شنبه آذر ماه 9, 1390 12:39 am

سلام؛
مورد دوم که در مقاله کاک حیدر آمده دلیل و مدرکی قاطع برای اثبات زبان بودن و یا نبودن هورامی نیست و در کنار دلایل دیگر اشاره شده است نه به صورت واحد و تنها،هر چند که بعضی از زبانشناسان(محمدرضا باطنی در کتاب مسائل زبان شناسی نوین) معتقدند که اگر دو لهجه از یک زبان آنقدر از همدیگر دور شده باشند که دیگر متقابلا قابل فهم نباشند باید آنها را دو زبان متفاوت خواند قطع نظر از اینکه هر لهجه چند سخنگو داشته باشد یا اینکه خط و ادبیات جداگانه ای دارد یا نه.(این جمله در مقاله دوم موجود است که برای بار دوم تکرار می شود)،به همین جهت است که بعضی از زبان شناسان به جای به کار بردن زبان کردی می گویند زبان های کردی، و علاوه بر هورامی فکر کنم دو یا سه گویش دیگر کردی را زبان می دانند؛ پس بازهم این نظریه به این راحتی که دوستان رد کردند مردود اعلام نمی شود و رای بعضی از زبان شناسان پشت سرش می باشد.
از بیان دلایلی هم که چرا این مسائل به گونه ای دیگر مطرح شده در اینجا معذورم،اما بدانید که علاوه بر هورامی افراد زیادی وجود دارند که سعی در جلوه دادن این امر هستند که حتی کردی هم یک زبان مستقل نیست.
بازهم من هنوز اصل مطلبی(دستگاه صوتی،گرامر و واژگان) که اثبات می کند هورامی زبان است را مطرح نکرده ام.
از دوستان بزرگوار خواهش می کنم که مطالب و نظراتشان را با منبع ارائه دهند، چون در واقع نه من زبان شناسم و نه بقیه دوستان (البته در مورد خودم مطمئنم)

برای نویسنده این مطلب SharakamPawa تشکر کننده ها:
saye (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 7.14%

نماد کاربر
SharakamPawa
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: چهارشنبه آذر ماه 8, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 329 بار
تشکر شده: 364 بار
امتياز: 380

پستتوسط saye » يکشنبه آذر ماه 13, 1390 8:10 pm

سلام
از میلاد عزیز میخوام که مقالاتش رو در این زمینه برای فهم ییشتر مطلب ارائه بده.
دو صد گفته چون نیم کردار نیست...
نماد کاربر
saye
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: شنبه آذر ماه 26, 1389 12:30 am
تشکر کرده: 520 بار
تشکر شده: 213 بار
امتياز: 990

پستتوسط abdulrahman » يکشنبه آذر ماه 13, 1390 9:59 pm

سلام

من هم مثل کاک راشد از میلاد میخوام مقالاتش رو برای روشن شدن موضوع در معرض دید همه بزاره...

از کاک عبدالله عزییز هم میخوام سند حرفشون رو (در رابطه با زبان رسمی بودن هورامی به مدت ده قرن)ارائه بدن...
نماد کاربر
abdulrahman
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: چهارشنبه اسفند ماه 24, 1389 12:30 am
تشکر کرده: 390 بار
تشکر شده: 249 بار
امتياز: 830

پستتوسط SharakamPawa » دوشنبه آذر ماه 13, 1390 1:39 am

سلام؛

ان شا الله . . .
نماد کاربر