با قرآن، سوره ی دو آیه 18: کرند، لالند، کورند، بر نمی گردند! نکند با من است؟

مديران انجمن: CafeWeb, Dabir, Noha, bahar

با قرآن، سوره ی دو آیه 18: کرند، لالند، کورند، بر نمی گردند! نکند با من است؟

پستتوسط TalareDini » سه شنبه تير ماه 26, 1391 12:42 am

دوستانی که بار اولشون هست این تاپیک رو می بینن اول این توضیحات را ملاحظه کنند :
http://www.penous.com/ftopict-1394.html ... 3f0cff8d61
براي دیدن آرشیو آیات قبل، از منوی بخش دینی قسمت تفسیر را انتخاب کنید یا به طور مستقیم از لینک زیر استفاده کنید :
http://www.penous.com/forum-53.html&sid ... c23e8d66d0

سوره ی دو آیه 18: کرند، لالند، کورند، بر نمی گردند! نکند با من است؟

صُمُّ  بُكْمٌ عُمْىٌ فَهُمْ لَا يَرْجِعُونَ  ( 18 )  

1.     برداشت کلی:

براستی چرا چنین است و چرا این گروه از مردم چنین شتابان به سوی ظلمت و ظلالت رهسپارند؟ قرآن پاسخ می دهد.
زیرا که نمی شنوند! دنیا پر است از ندا های انذار، پراست از اندرزهای مشفقان و راستگویان و راه یافتگان، پر است از فریادها و هشدارهای ناصحان و عالمان، پر است از نکات لطیف و ومطالب نغز و ظرایف باریکتر از مو، ولی اینها نمی شنوند و تمرین شنیدن نداشته اند و چه خوب است که انسان بشنود. شنیدنی که شنیدن باشد.
کثیری از اینها از کثیری از مومنان، گوش های تیز تری دارند!
ولی باید شنید و اندیشید که چرا چنین می اندیشد تا در چکاچک شمشیر شنیدن ها، راه نمایان شود. باید گفت و پرسید و سوال کرد تا جواب گرفت، باید اندیشه هایمان و سوال هایمان و عقایدمان را در چهارچوب ذهن مان نگه نداریم. باید آزادشان کنیم تا پژواک شان را دوباره بشنویم و دیگر بار پخته تر بگوییم و خردمندانه تر بپرسیم. و باید که دید! تاریخ را و اکنون را عرصه خلقت را و پهنای جامعه را و باید ببینیم همه واقعیات را نه آنچه را که می خواهیم. باید ببینیم و بیندیشیم که چرا؟!
و تازه بعد از این همه شنیدن و گفتن و دیدن، تازه رادمری می خواهد که برگردد، شیرزنی می خواهد که ندا دهد بیاید ای به خطا رفتگان که  باز گردیم که این ره کعبه مقصود نیست! باز گردید که ماهی را هر وقت از آب بگیری تازه است و جلوی ضرر را از هرکجا بگیری نفع است!
و وای بر جامعه ای که مردمش نشنوند و یا نگذارند که بشنوند، مردمانش نگویند و یا نگذارند که بگویند، مردمانش نبینند و یا نگذارند که ببینند. بدا به حال این جامعه که هرگز از مسیرش به سمت هلاک باز نمی گردد.
{ مطلب زیر را یکی از دوستان در مورد این آیه نگاشته که اگر چه تا حدی تخطی از قوانین است، اما ترجیح داده شد به عنوان مطلب مستقلی آورده شود}
" این آیه و تعابیر شبیه به این به کرات در توصیف راه نیافتگان و گمراه شدگان تکرار شده است. فکر کردم که اگر این علت گمراهی و معیار شناخت گمراهان است چطور است که خودم و جامعه ام را با آن بسنجم تا ببینم که نکند من هم جزء گمراهان باشم؟ آیا راهی هست که بدانم از نظر قرآن من جزء آدم بدای داستان خلقتم یا جزء آدم خوبا؟
کرند! آیا واقعا کرند؟ کورند! اگر این راه نیافتگان را ببری شنوایی سنجی و بینایی سنجی که همه شان تاییدیه میگیرند. یعنی چه کرند؟ مگر می شود، اینها در طول روز مثل همه انسان های دیگر کلی چیز می شنوند. پس می شنوند ولی اهمیت نمی دهند ، شاید نمی روند که بشنوند، شاید می شنوند و انگار که نشنیده اند. شاید فقط می شنوند : { فَبَشِّرْ عِبادِ الَّذِينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُولئِكَ الَّذِينَ هَداهُمُ اللَّهُ وَ أُولئِكَ هُمْ أُولُوا الْأَلْبابِ } آیات 17 و 18 سوره زمر.پس بشارت ده به آن بندگان من كه به سخن گوش فرا می ‏دهند و بهترين آن را پيروى مى ‏كنند؛ اينانند كه خدايشان راه نموده و اينانند همان خردمندان. باب افتعال برای سمع معنی تمرکز و دقت را می رسانند یعنی به دقت و با تمرکز گوش می دهند. حال از خودم می پرسم که تا حالا چند سخنرانی گوش کرده ای؟ چقدر سعی کرده ای که چیز متفاوتی در روز بشنوی ؟ چیزی جز این سلام علیک ها و احوال پرسی ها و تکرار مکررات؟ چند بار وقتی کانالای ماهواره رو بالا و پایین کردی نشستی ببینی این کشیش مسیحی چی می گه؟ چند بار پای صحبتای یک روانشناس نشستی؟
کورند! کورند یا نمی خواهند ببینند؟ کورند یا می بینند و نمی اندیشند؟ کورند یا می بینند و برایشان مهم نیست. کورند یا نمی روند که ببینند؟ کورند یا هرروز یک چیز را می بینند؟ چند بار سعی کرده اید از یک مسیر متفاوت سر کار بروید شاید یک آموزشگاهی ، باشگاهی ، مسجدی، کلیسایی دیدید که زندگی تان را عوض کرد؟ چند بار موزه رفته اید تا تاریخ پیشینیان را ببینید؟ چند بار سعی کرده اید که برای یک بار در عمرتان یک تئاتر ببیند؟ چند بار سعی کرده اید به یک کشور آفریقایی یا اروپایی بروید و نوع دیگر از یک نگاه به زندگی را ببینید؟ چند بار از نزدیک یک روستا را دیده اید؟ آیا می دانید که مردم جهان چه می بینند؟ پر بیینده ترین فیلم های سال را دیده اید؟ سعی کرده اید که کیهان را ورق بزنید که ببینید چه می گوید یا نه مثلا اعتماد را؟ محله های پایین شهر را دیده اید؟
اینها قسمت خوب ماجرا بود. جالب تر اینجاست لالند! کری و کوری را می دانستم لالی  هم سبب گمراهی میشود؟ نباید در جهل مرکب خویش بمانیم. باید برویم و بگوییم. باید برویم و بپرسیم. چه قدر سعی کرده ایم با یک زرتشتی به گفتن بنشینیم؟ چقدر سعی کرده ایم که با مادرمان صادقانه به صحبت بنشینیم؟ چقدر عقایدمان را بیان کرده ایم به جای آنکه آنها در دل نگه داریم و به آنها دلخوش باشیم بدون آنکه آنها را در معرض نقد گوینده ها بگزاریم و خود نیز بشنویم؟ چقدر سخن تازه داریم؟ چقدر سوال در ذهن برای گفتن داریم؟ چقدر دغدغه برای مطرح کردن داریم.
نمی گویم که هرکس کراست و لال است و کور است گمراه است ممکن است که نباشد. ولی مطمئنم که کسی که کور نیست و لال نیست و کرنیست گمراه هم نیست. آیا گوهر حقیقت جز در میان این گفتن ها و شنیدن ها ودیدن ها هویدا می شود؟
بعد از همه اینها اگر کر نبودیم و لال نبودیم و کور نبودیم باید شجاعت برگشتن داشته باشیم. شجاعت برگشتن از چیزهایی که آنها را بدیهی می پنداشتیم. شجاعت برگشتن از عقایدی که با آنهابزرگ شده ایم. شجاعت برگشتن از باورهایی که آنها را صحیح می پنداشتیم.
حال در سطح اجتماع و جامعه نگاه کنید. جامعه کر! جامعه ای که نمی شنود یا می شنود و فرقی برایش نمی کند یا نمی رود که بشنود یا نمی گذارند که بشنود! جامعه لال که نمی گوید یا نمی گذارند که بگوید! جامعه ای که کور است و نمی بیند یا می بیند و برایش فرقی نمی کند! و این جامعه ای است که از گمراهی که در پیش گرفته باز نمی گردد! به جهالت مشرکان صدر اسلام که پنبه به گوش رهگذران می دادند که سخنان پیامبر را نشنوند نخندیم، به خودمان بخندیم که پنبه در گوش داریم!"

2.     سوالات و نکات : ( برای تدبر بیشتر)

1.     معنی دقیق صُمُّ؟ بُكْمٌ؟ عُمْىٌ؟  يَرْجِعُونَ؟
2.تقدم صُمُّ بر عُمْىٌ مطلب خاصی را می رساند؟ در راستای سوال 5 سوره 7؟ در آنجا هم سمع بر ابصار مقدم شده بود!

3.     نتیجه گیری های احتمالی :

1. انسان باید اهل شنیدن باشد!
2. انسان باید اهل گفتن باشد!
3. انسان باید اهل دیدن باشد!
4. انسان باید اهل برگشتن باشد!

آخرين ويرايش توسط TalareDini on پنج شنبه تير ماه 29, 1391 11:37 pm, ويرايش شده در 2.

برای نویسنده این مطلب TalareDini تشکر کننده ها: 3
Noha (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), SharakamPawa (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), mehr (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 21.43%

نماد کاربر
TalareDini
مدیر انجمن
مدیر انجمن

تاريخ عضويت: دوشنبه ارديبهشت ماه 4, 1391 11:30 pm
تشکر کرده: 86 بار
تشکر شده: 193 بار
امتياز: 0

پستتوسط Noha » سه شنبه تير ماه 27, 1391 11:53 pm

یسم الله المستعان

سلام خدا بر شما

چرا  عبارت "فهم لا یرجعون" ؟چرا" فهم لا یعلقون" نه؟!و یا "فهم لا یبصرون"؟!!یا"فهم لا یعتبرون"؟ و.....!!

تناسب این عبارت با نشنیدن و ندیدن و ناتوانی در گفتار در چیست؟

آنان که فقط ادعا کردند،در اصل نه اعتقادی داشتند و نه عملی انجام داده اند فقط تظاهر کرده اند پس چرا می فرماید

"باز نمی گردند" درحالی که در اصل بر سر راه هدایت نبوده اند تا بخواهند باز گردند؟!

جنة الفردوس مأوایتان

الـلـهم ء ات أنــفـسنا تقـــواهــا و زکیـــها إنــک أنــت خــیر من زکــیها

نماد کاربر
Noha
معاون و ناظر سایت
معاون و ناظر سایت

تاريخ عضويت: پنج شنبه اسفند ماه 25, 1389 12:30 am
تشکر کرده: 2031 بار
تشکر شده: 1557 بار
امتياز: 4930

بازگشت به تفسیر

چه کسي حاضر است ؟