سونامی و زلزله در ژاپن و یک سوال از کاربران؟؟

در این بخش مطالب متفرقه در زمینه فرهنگی و اجتماعی قرار داده می شود

مديران انجمن: tarannom, CafeWeb, Dabir, Noha, bahar, Modir-Farhangi

سونامی و زلزله در ژاپن و یک سوال از کاربران؟؟

پستتوسط ModireTalar » سه شنبه شهريور ماه 22, 1390 10:00 pm

چرا ژاپنی ها در جریان زلزله و سونامی مغازه ها را غارت نکردند؟

پس ازوقوع زلزله ۹ ریشتری در ژاپن، ابر و باد و مه و خورشید و فلک دست در دست یکدیگر دادند و وقایع یکی پس از دیگری در ژاپن رخ دادند. سونامی که در نتیجه وقوع زلزله دراقیانوس ایجاد شده بود به سواحل ژاپن رسید و شهرهای ساحلی ژاپن را در خود غرق کرد. این حادثه بسیاری از ژاپنی‌ها را آواره و یا زنده به گور کرد.

از سوی دیگر مردم این کشور با خسارات جانی و مالی فراوانی مواجه شدند؛ کشته شدن افراد بسیار،بی‌خانمانی،از دست دادن دست یا پا، کمبود آب آشامیدنی، کمبود مواد غذایی و بهداشتی و… در این میان انفجار راکتور هسته‌ای مصیبت ها را بیشتر و بیشتر کرد. حادثه اخیر موجب شد، افراد بسیاری در ترس از تکرار حادثه چرنوبیل فرو روند.

با همه این تفاسیر و جزئیات که هر روزه از خبرگزاری‌ها مرتبا گزارش می‌شد، اما یک حلقه مفقوده وجود دارد که هیچ اشاره‌ای به آن نشده است و گویا خبرگزاری‌ها نیز دوست ندارند چندان روی آن مانور دهند. مردم ژاپن علی رغم این مصیبت رخ داده هنوز دست تعدی به سوی غارت اموال دیگران نگشوده‌اند. هنوز بی‌نظمی و هرج و مرج که معمولا پس از این حوادث رخ می‌دهند، در این کشور رخ نداده است.

جک کافتری (یکی از وبلاگ نویسان شبکه خبری CNN) در وبلاگ خود به این مسئله پرداخته است. او اشاره می‌کند: «غارت پدیده‌ای است که معمولا بعد از وقوع چنین حوادثی به کرات اتفاق می‌افتد.

برای مثال زلزله سال گذشته هائیتی و شیلی، وقوع سیل در انگلستان در سال ۲۰۰۷ و یا حادثه کاترینا که در سال ۲۰۰۵ در امریکا رخ داد. در این حادثه‌ها بازماندگان به مانند قانون «بقاء اصلح» داروین، شروع کردند به دست درازی و قتل غارت اموال دیگران. آنها با این تفکر که شما صاحب هر شیء بی‌صاحب هستید، هر چیزی را که می‌دیدند برای خود بر می‌داشتند.»

کافتری در ادامه گزارش خود اشاره می‌کند «یکی از خبرنگاران روزنامه «تلگراف» از این رفتار مردم ژاپن شگفت زده شده بود. او در گزارش خود آورده بود «سوپر مارکت‌های ژاپنی پس از بحران ایجاد شده، قیمت کالاهای خود را پایین آوردند. ماشین‌های حمل کالا درمناطق مصیبت زده می‌چرخیدند و بین مردم نوشیدنی‌های مجانی توزیع می‌کردند.»

خودم هم یه چیزی رو از یکی از استادهامون شنیدم خیلی خیلی برام جالب بود.استادمون گفت
«به اطلاع مردم  رسید که 15 دقیقه دیگر فرصت نمانده که سونامی برسد و مردم هر چه زودتر شهر را تخلیه کنند. مردمی که این خبر بهشون رسید در چهار راه ها پشت چراغ قرمز توقف می کردند و به حقوق شهروندی همدیگر احترام می گذاشتند. "ضمنا این صحنه ها هم توسط دوربین مخفی در جاده ها ضبط شده بود" بعدا هم گفتند که رعایت کردن قوانین راهنمایی و رانندگی توسط راننده ها اصلی ترین عامل تخلیه شهر بوده است. »

البته با این که خیلی جای تامل و تفکر داره باز هم برای مردمی که این چنین چیزاهایی براشون فرهنگ سازی شده و به مفید بودن رعایت این قوانین ایمان دارند چیز مهمی نیست. خیلی جالبه، فکرشو بکنید بهتون خبر بدن که 15 دقیقه بیشتر تا مرگ برات زمان نمونده، بازهم در این شرایط رعایت کردن قوانین وجدانا خیلی مهمه.

راستی یه سوال، خدای نکرده اگر چنین شرایط وحشتناکی برای ما هم رخ بدهد آیا عکس العمل ما هم اینگونه است؟

اگر ما هم چنین عکس العملی داشتیم به نظرتون ناشی از چه چیزاییه و اگه نداشتیم دلایلش میتونن چیا باشن؟

برای نویسنده این مطلب ModireTalar تشکر کننده ها: 2
abdulrahman (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), mehr (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 14.29%

نماد کاربر
ModireTalar
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: جمعه اسفند ماه 26, 1389 12:30 am
تشکر کرده: 633 بار
تشکر شده: 275 بار
امتياز: 2640

پستتوسط mehr » چهارشنبه شهريور ماه 23, 1390 3:44 pm

احتمالا در چنین وضعیتی آمار کشته های تصادفی بیشتر از سونامی می شد!
وماشین ها در پیاده روها هم از هم سبقت می گرفتند و..........!!!!!!!!

بارها دیدیم که راننده ها بخاطر زودتر به مقصد رسیدنشون چه ها که نمی کنند!

(خداییش من همیشه وقتی بیاد چنین حوادثی میافتم زود آدمای پیر ، مریضا ،بی بضاعت و......... میان جلوی چشام....اونوقت دیگه حس می کنم اگه اونا رو ببینم که نمیتونن بیان ،اگه تونستم با خودم میبرمشون وگرنه منم توان قدم برداشتنو ندارم.)
"اللّهم انّا نسالک عیش السعداء و موت الشهداء و مرافقه الانبیاء و النصر علی الاعداء"
mehr
کاربر طلایی
کاربر طلایی

تاريخ عضويت: دوشنبه فروردين ماه 8, 1390 11:30 pm
تشکر کرده: 1274 بار
تشکر شده: 1137 بار
امتياز: 1630

پستتوسط هدیه » چهارشنبه شهريور ماه 23, 1390 9:05 pm

سلام و تشکر.

من که میگم متأسفانه امکانش هست تعداد اندکی اونم به خاطر وجدان بیدارشون

مثل ژاپنی ها عمل کنند چون این فرهنگ جا نیافته  8O و تمرین لازم داره.نفس انسان هم برای انجام کار خوب تمرین خیلی زیادی می خواد. :roll:
نماد کاربر
هدیه
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: پنج شنبه فروردين ماه 11, 1390 11:30 pm
تشکر کرده: 31 بار
تشکر شده: 81 بار
امتياز: 0

پستتوسط mosabsalehii » پنج شنبه شهريور ماه 24, 1390 10:03 pm

سلام
کاک میلادممنون مطلبت درنوع خودش جالب وتامل برانگیزه اما جواب سوالت یا اخی تروخدا همگی دعا کنیم حتی نصف نصف اونی که درژاپن اتفاق افتادتو اینجااتفاق نیوفته چون واقعا ما توان اداره ی این نوع مشکلات را نداریم حقیقتا ازلحاظ فرهنگ شهروندی ازاوناپایین تریم مدیرتمون ضعیف تره وهزاردلیل دیگه.
طلوع هر چیز که زیبا باشد ، به زیبایی دیدن خوشحالی دوست نیست
نماد کاربر
mosabsalehii
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: پنج شنبه تير ماه 16, 1390 11:30 pm
تشکر کرده: 1 دفعه
تشکر شده: 138 بار
امتياز: 10

پستتوسط twilight » جمعه شهريور ماه 25, 1390 9:06 pm

سلام
جالب بود
نماد کاربر
twilight
کاربر سایت
کاربر سایت

تاريخ عضويت: پنج شنبه شهريور ماه 24, 1390 11:30 pm
تشکر کرده: 0 دفعه
تشکر شده: 0 دفعه
امتياز: 0

پستتوسط lenous » شنبه شهريور ماه 26, 1390 12:40 pm

سلام
من معمولا هر سایتی میرم اول نظرات رو میخونم بعد مطلب رو :)
اینجا هم همین کارو کردم
ولی هر کاری کردم نتونستم که نظرات رو به مطلب ربط بدم!!!
منظورم همون یه سوال دو قسمتیه که فعلا بدون جواب مونده؟؟؟...
خب من سوال رو جواب میدم شما هم به خاطر نظر من به سوال جواب بدید :arrow:
اگه چنین شرایطی اینجا هم اتفاق بیفته حتم دارم که عکس العمل ما مثل ژاپنی ها نخواهد بود. باید بعضی از واقعیتها رو قبول کنیم؛ با اینکه از لحاظ اعتقادی مسلمانیم ولی به جهت عمل و رفتار خیلی از اسلام و مسلمان بودن فاصله داریم.
خب عمل کردن نیاز به ایمان داره، البته ممکنه که ژاپنی ها به اسلام ایمان نداشته باشن ولی به خوبی ها و نیکی ها که ایمان دارن و حتم دارم اگه براشون اسلام توضییح داده بشه ایمانی بیارن که ما تو خوابم اونو نبینیم ...
حالا من سر بحثم با خودمونه، اگه بیاییم و مثل ژاپنی ها رفتار کنیم دلیلش ایمانه،ایمان به خوبی ها، ایمان به اخلاق و در نهایت ایمان به اسلام
در ضمن هنوز هم که هنوزه خیلی چیزها برامون فرهنگ سازی نشده و نیاز به فرصت داره و کار کردن...
نماد کاربر
lenous
کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال

تاريخ عضويت: يکشنبه شهريور ماه 20, 1390 11:30 pm
تشکر کرده: 1 دفعه
تشکر شده: 6 بار
امتياز: 100

پستتوسط abdulrahman » سه شنبه شهريور ماه 28, 1390 2:06 am

سلام میلاد جان باید زودتر از اینا برای این مطلب جالب ازت تشکر میکردم ولی راضی به ارسال یک تشکر خشک و خالی هم نمی شدم  به هر حال... بریم سراغ سونامی و زلزله در ژاپن...
اولا که واقعا نظر دادن درباره ی این مسئله سخته که در شرایطی با اوون وضعیت چه چیزی باعث آنچنان واکنش هایی میشه ...
درباره ی اوون 15 دقیقه تا سونامی که باید گفت واقعا عجیبه که چه حسی،استدلالی،یا هر چیز دیگه ای باعث شده که مردم خودشون رو ملزم به رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی در اون شرایط بکنند چون به صورت واقع بینانه که نگاه کنیم اگر تک تک ما تو اوون شرایط بیفتیم  (مثلا خود من) درصد رعایت قوانینمون نزدیک به صفر است...

به نظر من یکی از دلایل رعایت قوانین وجود حس اعتماد متقابل بین مردم و حکومت است  یعنی حکومت اونجا قبلا خودش رو برای مردمش ثابت کرده و حالا تو شرایط بحران این مردم هستن که به حکومت اعتماد می کنن (البته این فقط بخشی از دلایل زیادی است که به چنین وضعیتی منجر شده است.)
مژده ده بندگانی را که سخنان مختلف را می شنوند و از بهترین آنان پیروی می کنند.
نماد کاربر
abdulrahman
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: چهارشنبه اسفند ماه 24, 1389 12:30 am
تشکر کرده: 390 بار
تشکر شده: 249 بار
امتياز: 830

پستتوسط mehr » شنبه مهر ماه 9, 1390 9:44 pm

زلزله رحمتی است برای مومنان!

حضرت انس بن مالک_رحمه الله"_ به حضور سیده عایشه ی صدیقه_رضی الله عنها_ رسید و گفت:

ای مادر مومنان،از علت وقوع زلزله برایم بگو.

فرمودند:"هنگامی که میان مردم گناهان شایع شود،زنا و شراب خواری آشکارا انجام شود و معاصی کبیره عمومیت یابد،خداوند دستور می دهد که زمین به لرزه درآید".

انس_رضی الله عنه_ گفت:ای مادر! آیا زلزله برای آن ها عذاب است؟

عایشه_رضی الله عنها_جواب داد:"به خدا سوگند هرگز چنین نیست،بلکه زلزله رحمت و موعظه ای است برای مومنان و کیفر و غضبی است برای کافران".
"اللّهم انّا نسالک عیش السعداء و موت الشهداء و مرافقه الانبیاء و النصر علی الاعداء"
mehr
کاربر طلایی
کاربر طلایی

تاريخ عضويت: دوشنبه فروردين ماه 8, 1390 11:30 pm
تشکر کرده: 1274 بار
تشکر شده: 1137 بار
امتياز: 1630

بازگشت به متفرقه

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان