همه ما دوست داریم برنده باشیم:

در این بخش مقالات در زمینه فرهنگی و اجتماعی قرار داده می شود

مديران انجمن: tarannom, CafeWeb, Dabir, Noha, bahar, Modir-Farhangi

همه ما دوست داریم برنده باشیم:

پستتوسط shahab60 » پنج شنبه خرداد ماه 25, 1391 1:06 pm

بانام و یاد خدا

همه ما دوست داریم برنده باشیم:
همه ما دوست داریم برنده باشیم و نه بازنده، ولی آیا میل به برنده بودن به تنهایی کافی است؟ با این که زندگی همواره توأم با پیکار نیست، اما شاید بتوان آنرا به صحنه بازی پیچیده ای تشبیه نمود که پیروزی در آن رمز و رازی دارد. سیدنی جی. هویس نویسنده ای واقع گرا و سرشناس است که رموز برنده شدن را در میدان زندگی می شناسد و برای موفقیت در آن راههایی ساده پیشنهاد می کند. اگر برنده بودن را به عنوان هدف زندگی خود انتخاب کرده اید، این مطلب راهنمای خوبی برای شما خواهد بود.
وقتی برنده ای مرتکب اشتباه می شود، می گوید: «اشتباه کردم». وقتی بازنده ای مرتکب اشتباه می شود، می گوید: «تقصیر من نبود». برنده پیش از بازنده کار را انجام می دهد و در انتها باز هم وقت دارد بازنده همیشه آن قدر گرفتار است که نمی تواند به کارهای ضروری بپردازد. هراس برنده از باختن به آن اندازه نیست که بازنده باطناً از برنده شدن دارد.
برنده به بررسی دقیق یک مشکل می پردازد. بازنده از کنار آن مشکل گذشته، آن را حل نشده  رها می کند. برنده می گوید: بیا برای مشکل راه حلی پیدا کنیم. بازنده می گوید: هیچ کس راه حلی را نمی داند. برنده می داند بخاطر چه چیز پیکار می کند و بر سر چه چیز توافق و سازش نماید. بازنده آنجا که نباید سازش می کند و به خاطر چیزی که ارزش ندارد مبارزه می کند. برنده با جبران اشتباهش تاسف و پشیمانی خود را نشان می دهد. بازنده می گوید: «متاسفم». اما در آینده اشتباه خود را تکرار می کند. برنده مورد تحسین واقع شدن را به دوست داشته شدن ترجیح می دهد هرچند که هر دو حالت را مد نظر دارد، بازنده دوست داشتنی بودن را به مورد تحسین واقع شدن ترجیح می دهد حتی اگر بهای آن خفت و خواری باشد. برنده گوش می دهد ، بازنده فقط منتظر رسیدن نوبت خود برای حرف زندن است. برنده از میانه روی و نرمش خود احساس قدرت می کند ، بازنده هرگز میانه رو و معتدل نیست.
گاهی از موضع ضعف و گاهی همچون ستمگران فرودست رفتار می کند. برنده می گوید: باید راه بهتری هم وجود داشته باشد. بازنده می گوید: تا بوده همین بوده و تا هست همین هست. برنده به افراد برتر از خود، احترام می گذارد و سعی می کند از آنان چیزی بیاموزد. بازنده از افراد برتر از خود، خشم و نفرت داشته و در پی یافتن نقاط ضعف آنان است. برنده گامهای متعالی بر می دارد، بازنده دو نوع سرعت دارد ، یا خیلی کند یا خیلی تند. برنده می داند که گاهی اوقات پیروزی به بهای خیلی گرانی بدست می آید. بازنده بسیار مشتاق برنده شدن است. در جایی که نه قادر به برنده شدن و نه حفظ ان است. برنده ارزیابی درستی از توانایی های خود دارد و هوشمندانه از ناتوانیهای خود آگاه است. بازندها از توانایی های واقعی خود بی خبر است. برنده مشکلی بزرگ را انتخاب می کند و آن را به اجزای کوچکتر تفکیک می کند تا حل آن آسان گردد. بازنده مشکلات کوچک را آنچنان به هم می آمیزد که دیگر قابل حل شدن نیست. برنده می داند که اگر به مردم فرصت داده شود، مهربان خواهند بود، بازنده احساس می کند که اگر به مردم فرصت داده شود نامهربان خواهند شد. برنده تمرکز حواس دارد. بازنده پریشان حواس است. برنده از اشتباهات خود درس می گیرد. بازنده از ترس مرتکب شدن اشتباه، یاد گرفته که اقدام به هیچ کاری نکند. برنده می کوشد تا مردم را هرگز نیزارد، مگر در مواقع نادری که این دل آزاری در راستای یک هدف بزرگ باشد. بازنده نمی خواهد به عمد دیگران را آزار دهد اما ناخودآگاه همیشه این کار را می کند. برنده ثروت اندوزی را وسیله ای برای لذت بردن از زندگی می داند. بازنده مال اندوزی را هدف خود قرار داده بنابراین گذشته از میزان انباشت ثروت، هیچگاه نمی تواند خود را برنده محسوب کند و هرگز برنده نمی شود. برنده نسبت به احساسات خود حساس است. بازنده شکستهای خود را ناشی از تبعیض یا سیاست می داند. برنده ترجیح می دهد خود را مسئول شکستهایش بداند نه دیگران را، ولی وقت زیادی را صرف عیبجویی نمی کند. بازنده فقط به قضا و قدر اعتقاد دارد ولی برنده ضمن قبول جایگاه قضا و قدر در نظام هستی جایگاه مهم ترین نعمت های انسانی یعنی عقل و اراده را از یاد نمی برد. بازنده از مخالفت می ترسد ولی برنده ترسی از مخالفت ندارد. زیرا معتقد است بادبادک وقتی بالا می رود که با باد مخالف مواجه شود.

بااحـــــــترام
شهــــاب

  

برای نویسنده این مطلب shahab60 تشکر کننده ها:
Noha (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 7.14%
 
نماد کاربر
shahab60
کاربر سایت
کاربر سایت
 
پست ها : 2
تاريخ عضويت: چهارشنبه خرداد ماه 24, 1391 11:30 pm
تشکر کرده: 0 دفعه
تشکر شده: 3 بار
امتياز: 0

بازگشت به مقالات

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 2 مهمان