سخنانی از امام شافعی (رحمه الله)

در این بخش سیره ی بزرگان و خادمانِ دین قرار داده می شود

مديران انجمن: CafeWeb, Dabir, Noha, bahar

سخنانی از امام شافعی (رحمه الله)

پستتوسط Shaghayegh » شنبه خرداد ماه 17, 1392 12:32 am

شافعی که وی را ناصر الحدیث و مجدد القرن الثالث می نامند نامش محمد است. وی فرزند ادریس بن عباس بن عثمان بن شافع بن سائب بن عبید بن عبدیزید بن هاشم بن عبدالمطلب بن مناف و کنیه اش ابو عبدالله، سومین امام اهل سنت و جماعت می باشد. در شهر عزه واقع در فلسطین اشغالی تولد یافته است.
چنانکه در عنوان تذکر داده ایم سخنانی چند از این مرد بزرگوار را به شما نقل می کنیم ، که وی می گوید:

پیش از آنکه سر پرستی خانواده را عهده دار شوید، فقه بیاموزید، چون در بزرگی آموزش آن برایتان دشوارخواهد بود.

کسی که دنیا را بخواهد به علم  نیاز دارد و کسی هم که خواهان قیامت باشد باز به علم نیاز مند است.

زینت دانشمندان توفیق است و آرایش آنان حسن خلق و زیبایی شان جوانمردی می باشد.

فقر دانایان اختیاری است ولی فقر نادانان اضطراری می باشد.

کسی که شهوت دنیا بر وی غالب باشد، برده ی دنیا داران خواهد بود.

آنکه با تو نیکی کند، اعتمادت را جلب خواهد کرد و آنکه بدی نماید، پیوندش را با شما قطع  می نماید.

کسی که دوستش را پنهانی نصیحت کند، به احترامش می افزاید و اگر در حضور دیگران وی را اندرز گوید، موجبات رسوایی اش را فراهم می نماید.

همنشنی با کسی که از عار و ننگ باکی نداشته باشد، موجب رسوایی در روز قیامت خواهد بود.

خداوند تبارک و تعالی ترا آزاد آفریده، بکوش تا همچنانکه آفریده شده ای آزاد باشی.

اگر قاضی فروتن نباشد، دزد است.

کسب علم  بر تر از نماز نافله است.

کسی که شدت شهوت دنیا بروی غلبه نماید، اسیر دنیا داران خواهد شد.

اذا اطاع صدیقک عدوک فقد اشترکا فی عداوتک. یعنی چون دوست تو دشمن ترا مطیع شود، در دشمنی تو هر دو شریک باشند.

اصل هر عداوتی نیکی کردن با فرومایگان است.

همه دوست و دشمن دارند پس تو با اهل طاعت خدای تعالی باش.

هر که جامه ی وی پاکیزه باشد غمش اندک شود، و هر که را بوی خوش بود عقلش زیادت گردد.
Ya hoo

برای نویسنده این مطلب Shaghayegh تشکر کننده ها: 2
hoda (شنبه خرداد ماه 18, 1392 11:00 am), pejmanava (شنبه خرداد ماه 18, 1392 10:32 am)
رتبه: 14.29%

نماد کاربر
Shaghayegh
کاربر فعال
کاربر فعال

تاريخ عضويت: جمعه ارديبهشت ماه 15, 1391 11:30 pm
تشکر کرده: 300 بار
تشکر شده: 125 بار
امتياز: 600

Re: سخنانی از امام شافعی (رحمه الله)

پستتوسط bahar » شنبه خرداد ماه 17, 1392 12:51 am

با سلام وتشکر از شما برادر گرامی

بسیار عالی بود

نماد کاربر
bahar
مدیر انجمن
مدیر انجمن

تاريخ عضويت: چهارشنبه آذر ماه 15, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 5837 بار
تشکر شده: 5121 بار
امتياز: 33890

پستتوسط pejmanava » شنبه خرداد ماه 18, 1392 10:41 am

نماد کاربر
pejmanava
کاربر حرفه ای سایت
کاربر حرفه ای سایت

تاريخ عضويت: جمعه آبان ماه 4, 1391 12:30 am
تشکر کرده: 2893 بار
تشکر شده: 3332 بار
امتياز: 25740

پستتوسط hoda » شنبه خرداد ماه 18, 1392 11:35 am

نمونه ای از تر جمه اشعار امام شافعی

من بسیار دیدم وتجربه کردم اما دوست قابل اعتمادی ،نه در این روزگار ونه غیر آن پیدا نکردم که با او هم صحبت شده وغصه ودرد خود را پیش او باز گو نمایم .

پس دوستی وهمدمی با افراد پایین را به خاطر شر وضرر زیادشان ترک کردم ودوستی و مهنشینی با افراد بالا را به خاطر کم بودن خیر و عدم فایده تر ک کردم .

دوستی که به هنگام گرفتاری دست دوستش را نگیرد وبه آن فایده نرساند ،در قیاس از دوستی خارج وبه دشمن می ماند .

در هر عصر وزمانی ،دوستان مخلص وصادق وبرادران واقعی ،جز برای دلداری وتسلی ،باقی نمی مانند .

تمام عمرم را در تلاش برای به دست آوردن دوستی مطمئن وقابل اعتماد به سر بردم ،اما در این آرزو ماندم و آن را نیافتم .

شهرها ومردمانش چنان با دیدن من اظهار بیگانگی می کنند که گویی مردمانش همان مردمانی نیستند که مرا می شناختند وبا من مانوس بودند

" الهی ! اشک چشمی، سوز آهی فروزان خاطــری، روشن نگاهــــی زهرسو بسته شـــــد درهای امید کلیدی ، رخنه ئی ، راهی پناهی"

برای نویسنده این مطلب hoda تشکر کننده ها:
bahar (شنبه خرداد ماه 18, 1392 2:40 pm)
رتبه: 7.14%

نماد کاربر
hoda
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: چهارشنبه ارديبهشت ماه 4, 1392 11:30 pm
تشکر کرده: 1849 بار
تشکر شده: 305 بار
امتياز: 3040

بازگشت به سیره ی بزرگان و خادمانِ دین