شنبه، 29 دي ماه، 1397

رمضان، فرصتی برای خانه‌تکانی معنوی!

اولین روز از ماه مبارک رمضان است. فلسفه و کارکرد اصلی این ماه، بهبود، تازگی، نو شدن و تحول درونی (معنوی) است و به تعبیر قرآن رسیدن به درجه‌ای بالا از تقوا و تجدید نیرو جهت حفظ خود از آسیب‌ها، گزندها و گناهان.در طول سال، تحت تأثیر عوامل محیطی گوناگون و مشغله‌های موجه‌ و ناموجه‌ فراوان، ممکن است ارتباط ما با خداوند و با خودمان با ضعف و سُستی مواجه شود؛ در چنین روندی که توجه ما غالباً به محیط بیرونی است و تمرکز بر جمع‌آوری داشته‌ها و برآورده کردن خواسته‌هاست، چه‌بسا اهمیت، ضرورت و جایگاه دین‌ورزی، معنویت و سلامت دل و روان مورد غفلت واقع شود و توجه به این بُعد مهم از زندگی کم‌رنگ گردد. تا زمانی که در کنترل نفس و مدیریت خود مهارت لازم را کسب نکنیم و محرّک و معیار زندگی ما هوا و هوس، محیط و اطرافیان باشند به تقوا دست پیدا نخواهیم کرد!

باید فرصتی دست دهد که کمی به خود برسیم و دل و درون‌مان را به زیبایی‌های معنوی زینت بخشیم. زیبایی‌هایی از جنس تقوا.

اگر تقوا دارای درجاتی باشد بدون شک با فضیلت‌های اخلاقی قابل سنجش است. فضیلت‌هایی مانند راستگویی، دعا، شکرگزاری، خضوع و تسلیم، محبت، همدردی، نوع‌دوستی، صداقت، امانت‌داری، وفای به عهد، صبر، کنترل خود، تواضع و فروتنی، مشورت، انصاف، آزادی و عدالت‌محوری، حُسن ظن، ادب، احترام، گذشت، انفاق و بخشش، خیرخواهی، خوش‌زبانی، وقت‌شناسی، دگرپذیری و مدارا و...

به راستی ما تا چه حد این فضیلت‌ها را در خود پرورش داده‌ایم؟ مگر نه این است که دینداری و تقوای ما با این فضیلت‌ها سنجیده خواهد شد؟ معنای روزه، صرفاً خودداری از خوردن و نوشیدن (کنترل نفس) نیست. هرچند این امر اهمیت زیادی دارد اما اگر هدف تقواست مصادیق و موارد مهم و ارزشمند دیگر را نباید از یاد برد. مصادیقی که جای خالی آنها به وضوح در افراد و جامعه احساس می‌شود.

زندگی در دو دهه‌ی اخیر با سرعت زیاد و مشغله‌های فراوان گره خورده و بحران سرگردانی و نبود معنا و هدف در زندگی رواج یافته است. در این وضعیت، باید بیشتر از فرصت‌هایی چون رمضان بهره بُرد و با مطالعه دقيق قرآن در مورد پارامترهای معنویت و دینداری قدری بیشتر اندیشه نمود؛ باید کمی از ظاهر، حرف و شعار فاصله گرفت و در راستای نهادینه‌سازی فضیلت‌های اخلاقی در خودمان و عملی ساختن مفهوم تقوا تلاش نمود.

منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی دانشجویاناولین روز از ماه مبارک رمضان است فلسفه و کارکرد اصلی این ماه بهبود تازگی نو شدن و تحول درونی معنوی است و به تعبیر قرآن رسیدن به درجه‌ای بالا از تقوا و تجدید نیرو جهت حفظ خود از آسیب‌ها گزندها و گناهان
ارسال شده در مورخه : پنجشنبه، 27 ارديبهشت ماه، 1397 توسط cafeweb  پرینت

مرتبط باموضوع :

 اخلاق مداری در اسلام  [ شنبه، 10 مرداد ماه، 1394 ] 3256 مشاهده
 واکاوی شرایع از منظر قرآن  [ يكشنبه، 3 تير ماه، 1397 ] 721 مشاهده
 مختصری از فعالیتهای دعوی ابوبکرصدیق(رض)  [ شنبه، 9 شهريور ماه، 1392 ] 2234 مشاهده
 چنگ بزنید به یاذالجلال و إلاکرام  [ چهارشنبه، 16 آذر ماه، 1390 ] 5833 مشاهده
 تعهّد کاری ، همدوش تعهّد ایمانی !  [ شنبه، 4 خرداد ماه، 1392 ] 2679 مشاهده
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام (ضروری): 
ایمیل (ضروری): 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب
صفحات پيشنهادي
لينکدوني
پیامک

ســامـانه پیام کوتاه پینوسارسال خبر ، مقاله ، گزارش و ...شماره همراه خود را برای عضویت در خبرنامه پیامکی وارد کنید