پنجشنبه، 9 بهمن ماه، 1399

مرگ غیرت و عفت با فارسی 1

روژینا درخشان

داستان فارسی وان داستان کهنه ای است.از همان روزی که پا به عرصه گذاشت بسیار درباره اش گفته اند و نوشته اند.در ابتدا برخی با ساده انگاری اینگونه گمان کردند که فارسی وان قرار است شبکه ای تفریحی برای جذب آگهی از طریق افزایش مخاطبان باشد.هرچه که گذشت این نظریه کمرنگ تر شد و در عوض هم از جنبه صرفا تفریحی خود درآمد و در قالب فرهنگ سازی ابراز وجود کرد.امروز کم نیستندخانواده هایی که اگرچه ممکن است چندان مذهبی هم نباشند اما دیدن فارسی وان و شبکه هایی از این قبیل را برای خانواده خود ممنوع کرده اند.لطفا دقت کنید:بحثی که بر سر فارسی وان می شود، بحث بر سر داشتن یا نداشتن ماهواره نیست، بحث بر سر نوع برنامه هایی است که قرار است همسر و فرزندان شما ببینند.خانم خانه داری که فارسی وان می بیند شاید درباره اهداف پشت پرده پشت پخش این سریال ها آگاهی نداشته باشد.مردکارمند و کارگری هم که شب خسته به خانه می آید صرفا به دنبال رفع خستگی روزانه خود از طریق دیدن سریالی جذاب و مفرح است اما چه می بیند؟


خانم خانه در فارسی وان مردانی را می بیند که آنقدر ثروتمند و جذابند که گویا از میان رومئو و ژوليت شکسپیر بیرون آمده و بازیگر شده اند. زنان میانسالی را می بیند که چگونه برای خود مثلث عشقی با حضور همسر و یک جوان بیست و چند ساله ایجاد می کنند. مرد خانه هم که نماد غیرت و مردانگی است و قرار است نماد مرد ایرانی باشد، زنانی را می بیند که شباهتی به همسرش ندارند. مردانی را می بیند که علی الظاهر از کشورهای صاحب علم و تمدن هستند اما در قبال همسر و دختر خود تعصب و غیرتی ندارند و در عوض آزادی رفتارهای غیر اخلاقی را بخشی از لازمه زندگی می دانند.

تصور تاثیر یک ماهه و دوماهه این سریال ها بر اعتقادات خانواده ها تصوری کودکانه است. آرام آرام همچون راه رفتن مورچه ای بر روی سنگ سیاه آن هم در شب، این سریال ها کار خود را می کنند. آنگونه که داشتن خانواده ای سالم هم برای زن خاطره می شود و هم برای مرد.

این روزها شبکه های فارسی زبان غربی افزایش قارچ گونه دارند. روند رو به رشدی  که ازیک سو جذابیت و بالارفتن مخاطبان ایرانی را به همراه دارد و از سوی دیگه تاثیرات مخربی که در پی دارند!

این جذب مخاطب در صورتی هر روز به روند صعودی خود می افزاید که ما در مقابل تلاش های چندانی برای مهار آن از سوی رسانه ملی نمی بینیم،نمونه اش برنامه های شب یلدا!

مرداک موسس  فارسی وان که پیش از این برای تغییر سبک زندگی مسلمانان، خانواده های ایرانی را هدف قرار داده  برای نزدیک تر شدن به هدف خود شبکه فارسی وان را راه اندازی کرد. شبکه فارسی وان نیز برای عملیاتی کردن فروپاشی خانواده ها، سریال های تلویزیونی (غالبا کلمبیایی) که زمینه لیبرالیسم فرهنگی را ترویج می کنند با موضوعات خیانت، فرزند نامشروع و طلاق را در سطح وسیع با دوبله فارسی پخش می کند؛ تا با ترویج فمینیسم لیبرال در جامعه ایرانی حیا زدایی از زنان و غیرت زدایی از مردان موجب فروپاشی فرهنگی جامعه شود.

زن‌هایی كه جراحی‌ پلاستیك شده‌اند، مردانی كه مهم‌ترین مسوولیت‌شان باده‌گساری و عاشق شدن‌های پی در پی است و تعصبی ندارند اگر همسرشان نیز با مردی دیگر.....، مردمانی كه، دغدغه اصلی‌شان برای زیستن فقط خوردن و آشامیدن و ارتباط جنسی است، همه جمع شده‌اند در شبكه‌های خارجی فارسی زبان تا با این محتواهایی كه گفته شد، ما و شما را سرگرم كنند.

 فارسی وان پنجره‌ای است باز شده رو به‌خصوصی‌ترین مسائل زناشویی. شبكه‌ای كه می‌گوید برای فارسی زبان‌هاست اما با وجود همزبانی، دل‌های پارسی را راضی نخواهد كرد.

از ۱۰ مرداد سال ۱۳۸۸ كه فارسی وان متولد شد، نگرانی از تاثیرات آن بر خانواده‌های ایرانی نیز مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت و سیل گزارش‌ها و یادداشت‌ها با هدف نمایش چهره واقعی‌اش به سوی مردم روان شد، اما ویژگی‌های خاص این شبكه باعث شد مخاطبانش به آن وفادار‌ بمانند و كاری كنند كه لقب پربیننده ترین شبكه ماهواره‌ای فارسی زبان را از آن خود كند. ‌ سریال‌ها، خون رگ‌های فارسی وان هستند و تقریبا همه مخاطبان این شبكه به هوای دنبال كردن آنها بیننده‌اش شده‌اند و سایر برنامه‌ها مانند موسیقی و... نقش مهمی در جذب مخاطب ندارند.‌ سریال‌های این شبكه بیشتر متعلق به ۳ كشور كره جنوبی، كلمبیا و آمریكا هستند.

سریال‌های كره‌ای تقریبا همیشه از تعلیق روابط عاطفی در مثلثی عشقی برای جلب نظر مخاطب بهره می‌برند. عشق مثل توپ فوتبال از یك راس این مثلث به راس دیگر می‌رود و از راس دیگر به راس بعدی.

سریال‌های كلمبیایی نیز حداقل پارچه ،جراحی‌های پلاستیك و....اولین كلمه‌ای كه با شنیدن كلمبیا یادتان می‌آید چیست؟ قاچاق مواد مخدر؟ مافیا؟ اسلحه؟ مانكن‌های بدپوش؟ مردان آزاد در ارتباط‌های جنسی؟فارسی وان-ماهواره طبیعی است ویژگی‌های اجتماعی كشور كلمبیا در سریال‌های ساخت آن نیز تظاهر پیدا می‌كنند؛ مسائلی مانند رابطه‌های غیراخلاقی، ترسیم فضاهای اروتیك كه گرچه گاهی اصل قضیه را نشان نمی‌دهند، اما طوری آن را تشریح می‌كنند كه هر كودكی هم می‌تواند ماجرا را با جزئیات حدس بزند، خلاف كردن مثل آب خوردن و....

بدپوشی، خیانت، راه و روش‌های كاربردی برای دوست شدن با جنس مخالف در هر سنی و بلافاصله پاسخ دادن به هوس‌های جنسی همه اصولی هستند كه سریال‌های كلمبیایی آنها را تبلیغ می‌كنند.

 

چرا بعضی‌ها فارسی وان نگاه می‌كنند؟

تقریبا همه مردم می‌دانند سیگار باعث مرگ تدریجی می‌شود با این حال خونسردانه به سیگارشان پك می‌زنند. اما واكنش مردم به حقیقت مرگ آفرین بودن سیانور این‌گونه نیست. آنها این سم را چاشنی غذای‌شان نمی‌كنند و حتی جرات لمس كردنش را هم ندارند. می‌دانید چرا ماهیت مرگ زایی اولی را جدی نمی‌گیریم اما دومی برایمان اهمیت دارد؟چون ضرررسانی سیگار تدریجی و در دوره زمانی طولانی است و ما مرگ را بخصوص وقتی آرام آرام باشد باور نمی‌كنیم. در حالی كه مرگ با سیانور سریع و بی‌وقفه است و به همین دلیل حقایق عریان و ترس‌آور درباره‌اش، همان وقت كه اسم سیانور را می‌شنویم در نظرمان مجسم می‌شود. ماجرای فارسی وان هم به همین ترتیب است.‌ فارسی وان مضر است! این را حتی بیشتر آنها كه همنشین دائمی‌اش شده‌اند نیز می‌فهمند اما چرا همچنان دنبالش می‌كنند؟ شاید به این دلیل كه تاثیرات فارسی وان از نوع سیانوری نیستند، بلكه از نوع سیگاری هستند؛ یعنی تغییراتی تدریجی كه در طول دوره زمانی طولانی بر مخاطب اثر می‌گذارند.

كارشناسان اعتقاد دارند فارسی وانی‌ها در وهله نخست با دقت و حوصله ذائقه ایرانی‌ها را مطالعه كرده‌اند و آنها را از لحاظ فرهنگی و روحی سنجیده‌اند و سپس با اعلام مناسبت‌ها و نمایش برنامه‌هایی متناسب با آنها، اعتماد مخاطبان را جلب كرده‌اند

خیلی از آنها كه این شبكه را نگاه می‌كنند به این باور رسیده اند كه به مرور زمان قبح بسیاری از مسائل مثل دوستی از جنس مخالف داشتن با وجود تاهل، خیانت، انتقام و قانون شكنی در خانواده‌های شان از بین رفته است. آنها درك می‌كنند كه دیگر بچه‌های كوچك خانواده هم كنار بزرگ‌تر‌ها صحنه‌های اروتیك را می‌بینند یا توصیف آنها را می‌شنوند اما قضیه برایشان كاملا عادی شده است، آنها متوجه شده‌اند این شبكه به اصلی‌ترین سرگرمی آنها و خانواده‌شان تبدیل شده است و بخش عمده‌ای از ساعت‌های زندگی‌شان را پای آن می‌گذرانند، اما با وجود همه این مضرات آنها هنوز ترجیح می‌دهند داشتن خانواده‌ای سالم و پرورش فرزندان‌شان بر مبنای فرهنگ سنتی و مذهبی كشورمان را در ازای تماشای ماجراهای عشقی یا گانگستری سریال‌های این شبكه فراموش كنند.

این كه فوت كوزه‌گری فارسی وانی‌ها چیست كه باعث شده به‌رغم سخیف بودن برنامه‌هایشان، تبلیغ گسترده مسائل غیراخلاقی، ضعف در دوبله و استفاده از دامنه محدود لغات در آن، مخاطبان‌شان را به خود وفادار نگه دارند؟

حالا انتخاب با خودتان است، دگمه قرمز را اگر فشار دهید، حفره‌ای باز خواهد شد رو به خانه همسایه. شاید برای ساعت‌ها سرگرم‌تان كند ، شاید اصلا گذر زمان را با نگاه كردن به آن احساس نكنید، شاید دل مشغولی‌های‌تان را از یاد ببرید اما یادتان نرود این همسایه به بسیاری از اعتقادات شما و حرمت‌هایی كه در زندگی شخصی قائلید اعتقادی ندارد و دیدن رفتارها و شنیدن حرف‌هایش مسلما زندگی شما و افراد خانواده‌تان را نیز تغییر خواهد داد .


ارسال شده در مورخه : شنبه، 8 بهمن ماه، 1390 توسط اسامه قادری  پرینت

مرتبط باموضوع :

 پشت صحنه‌ی لوازم آرایش دختر شما!  [ جمعه، 23 آبان ماه، 1393 ] 3132 مشاهده
 تغذیه مناسب  [ پنجشنبه، 26 شهريور ماه، 1394 ] 2645 مشاهده
 زنانی از نوع اینترنتی!  [ پنجشنبه، 5 تير ماه، 1393 ] 2897 مشاهده
 حکم جراحی پلاستیک از دیدگاه اهل سنت  [ پنجشنبه، 12 دي ماه، 1392 ] 8955 مشاهده
 نحوه رفتار با دانش آموز دیر آموز  [ چهارشنبه، 11 بهمن ماه، 1396 ] 1496 مشاهده
نام:
ایمیل:

در مورخه : يكشنبه، 9 بهمن ماه، 1390توسط
(مشخصات کاربر M-yousefi | ارسال پیغام شخصی)
مطلب خوبی بود البته خیلی دیر مطرح شده و زمانی منتشر شده که تقریبا تب و تاب فارسی1 کمرنگ شده و خانواده ها اکثرا این شبکه رو کنار گذاشتن؛ با این وجود بازهم مطرح کردنش مفید بود. موضع گیری ها و تبلیغاتی که برای افشا کردن اهداف پشت پرده این شبکه از طرف رسانه های مختلف صورت گرفت قابل تحسین بود؛ اما در واقع این موضع گیریها محدود بود و در بازه زمانی خودش به جواب رسید اما هیچ گاه مشکل اساسی را حل نکرد؟! مشکل و سوال اساسی اینجاست که چرا باید خانواده های ما به این شبکه ها علاقه نشان دهند و آن ها را جزئی از زندگی خود قرار دهند و برای دنبال کردن برنامه های آن وقت معینی را مشخص سازند؟؟؟ شاید پر کردن بعضی خلاها مشکل را تاحدودی حل نماید که لازم است متخصصان این امر دقت بیشتری به این زمینه داشته باشند. حال حاضر با کمرنگ شدن فارسی1 شبکه های دیگری از جمله جم، پی ام سی فمیلی و ... جایگزین شده اند که بعضا آثار مخرب تری از فارسی1 دارند.
نام:
ایمیل:

در مورخه : يكشنبه، 9 بهمن ماه، 1390توسط
(مشخصات کاربر matin | ارسال پیغام شخصی)
به شما قول می دهم، همانطور که فرهنگِ دست دادنِ زن و مرد در میانِ خانواده های منطقه ی ما رسم شده، همانطور هم ارتباطاتِ احساسی و جنسی زنان و مردانِ نامحرم نیز پس مدتی مدید مرسوم خواهد شد. مثالِ این جریان، آزمایشِ قورباغه ی آب پز است که روانشناسان، فاسد شدنِ مرحله به مرحله ی فرد و سپس جامعه را از طریقِ این آزمایش تفسیر می کنند.ممکن است این آزمایش و نتیجه ی آن را شنیده باشید، اگر نشنیده اید، با یک سرچ کردن در گوگل آن را می توانید بیابید.* به عنوان یک برادر توصیه میکنم، هنگامی که در یک مهمانی یا یک ملاقات موقعیتِ دست دادن با نامحرم به منظور سلام و احوال پرسی برایمان پیش می آید، بدونِ مدِنظر داشتنِ هیچ چیز و فقط با اعتنا به رضایت الله، از دست دادن اجتناب ورزیم، تا بلکه همین امتناع، مقدمه ای گردد جهتِ افزایش اخلاص و تقوا در وجودمان. حتی اگر طرفتان جزوِ نزدیکترین اقوام و صمیمی ترین بستگان است، بازهم تقوا را بر عصیان ترجیح دهیم. به والله قسم،ترجیح رضایتِ الله بر رضایتِ خلق کار سختی نیست، فقط کافیست دو دستمان را در جیبهایمان انداخته و سرمان را جلو آورده و با یک احوال پرسی گرم و با یک لبخندِ ملیح بگوییم که من یک مسلمان هستم و ایمانم اجازه ی این کار را به من نمی دهد!!! تمام. به همین سادگی!! *** از خواهر بزرگوارمان،خانم درخشان نیز سپاسگزارم.
نام:
ایمیل:

در مورخه : سه شنبه، 11 بهمن ماه، 1390توسط
(مشخصات کاربر mokhtar | ارسال پیغام شخصی) http://sarawhawli.blogfa.com
سلام يك خواهش دارم لطفا سري هم به وبلاگ من بزنيد و اشكالات و معايب آن را بهم بگيد اگر هم قابل دانستيد ان را لينك كنيد www.sarawhawli.blogfa.com
نام:
ایمیل:

در مورخه : دوشنبه، 28 فروردين ماه، 1391توسط
(مشخصات کاربر kazari | ارسال پیغام شخصی) http://sarawhawli.blogfa.com
دستتون درد نکناد! بحث اثر گذاری تدریجی و در نتیجه حساس نبودن مردم را به آن بسیار خوب مطرح کرده اید. با این حال نکته جالب برای من این است که وقتی شبکه های صدا وسیما یک سریال نیمه خوب هم دارن، مردم ازش خوب استقبال می کنن. به نظرم یه راه اساسی مقابله به مثل قوی با این شبکه ها و سریال هاست. جای شبکه ای که سریال های خوب پخش کنه خالیه یاد پزشک دهکده بخیر!
نام:
ایمیل:

در مورخه : يكشنبه، 17 ارديبهشت ماه، 1391http://sarawhawli.blogfa.com
البته دیدن فارسی وان برای شما جوجه اخوانی هایی که در یک فرهنگ متحجرانه و اسلامگرای افراطی بزرگ شدید به علت نداشتن جنبه بسیار مضر است وگرنه در خانواده هایی که به آزادی همراه با اخلاق پایبندند و فرزندانشان را با این فرهنگ بزرگ کردند که فرهنگ آمیخته با آزادی مدنی غربی و اخلاق کردی است مشکل پیش نمی آید مشکل از این برنامه ها نیست بلکه مشکل از شماست که نمی توانید جوانان را به سمت خود بکشانید چون دوز و کلک شما اخوانی ها برای همه مردم اورامانات بخصوص جوانان بیدار و آزادمنش آشکار شده به علت دنیا پرستی شماها بسیاری از خانواده ها ازفرستادن بچه هایشان به مساجد خودداری میکنن. اول برید خودتونو اصلاح کنید بعد بیایید برای مردم نسخه بپیچید
نام: Abir
ایمیل: Abir

در مورخه : سه شنبه، 25 تير ماه، 1392http://sarawhawli.blogfa.com
That's a sensible answer to a chlleanging question
نام: Open
ایمیل: Open

در مورخه : چهارشنبه، 26 تير ماه، 1392http://sarawhawli.blogfa.com
Hey, good to find soneome who agrees with me. GMTA.
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب
صفحات پيشنهادي
لينکدوني
پیامک

ســامـانه پیام کوتاه پینوسارسال خبر ، مقاله ، گزارش و ...شماره همراه خود را برای عضویت در خبرنامه پیامکی وارد کنید